PwC wprowadza monitorowanie lokalizacji swoich pracowników
Firma doradcza PwC ogłosiła, że od stycznia 2025 roku zacznie monitorować, gdzie przebywają jej pracownicy, aby mieć pewność, iż będą spędzać co najmniej trzy dni w tygodniu w biurze lub u klientów. Nowe zasady dotyczą wszystkich 26 tysięcy pracowników w Wielkiej Brytanii.
Decyzja PwC stanowi odejście od dotychczasowej polityki pracy hybrydowej, która wymagała obecności w biurze przez dwa do trzech dni w tygodniu, pozostawiając jednak większą swobodę w planowaniu. Teraz pracownicy będą zobowiązani do spędzania 60% swojego czasu pracy osobiście z klientami lub w biurze.
Według wewnętrznej informacji rozesłanej pracowników, otrzymają oni comiesięczne raporty dotyczące lokalizacji, z których pracują, podobnie jak obecnie otrzymują dane na temat godzin pracy. Będą one również przekazywane opiekunom kariery w PwC. Firma zapewnia, że nowe zasady mają być stosowane sprawiedliwie i konsekwentnie w całej organizacji.
PwC uruchamia Wielkiego Brata dla „lepszych relacji w firmie”
Praca twarzą w twarz jest kluczowa w firmie opartej na relacjach, takiej jak nasza – powiedziała Laura Hinton, partner zarządzający PwC, w rozmowie z Guardianem.
Nowa polityka przesuwa równowagę na rzecz większej obecności w biurze, ale nadal zachowujemy elastyczność dzięki hybrydowemu modelowi pracy.
Pracownicy, którzy nie spełnią wymogu trzech dni w biurze, będą zobowiązani do wyjaśnienia swojej nieobecności. Firma podkreśla jednak, że w pierwszej kolejności będzie dążyć do polubownego rozwiązania sprawy, zanim zostaną podjęte ewentualne kroki dyscyplinarne.
Podobne działania wcześniej podjęła firma EY, która monitoruje dane z kart dostępu, aby sprawdzać, jak często pracownicy pojawiają się w biurze. Badania pokazują, że pracownicy w Londynie bardziej opierają się powrotowi do biur w porównaniu z innymi światowymi metropoliami, spędzając tam średnio 2,7 dnia w tygodniu.
Źródło: Guardian
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.