Nvidia wyda ponad 9 mld dolarów, aby zapewnić sobie moce produkcyjne w fabach
Nvidia zamierza wdać przynajmniej 9 mld dolarów, aby zarezerwować moce produkcyjne w fabach dla nowych GPU z serii RTX 40. Chodzi o najnowszy proces 5nm, którego podaż jest ograniczona i każde miejsce na waflu jest na wagę złota.
Wiele dużych firm nie produkuje własnych układów scalonych, ale zleca ich wytwarzanie firmom takim jak TSMC. O ile starsze procesy są w miarę dostępne (jeśli tylko łańcuchy dostaw są w stanie nadążyć), to te najnowsze, najbardziej zaawansowane, zmuszają największych konkurentów do konkurowania o miejsce na waflach krzemowych. Można to porównać do drukarni, które nie lubią przestojów i wypadnięcie z jakichś powodów z kolejki powoduje, że lądujemy na jej końcu.
Aby tego uniknąć, najwięksi, z dużym wyprzedzeniem, rezerwują moce fabów i płacą za to olbrzymie pieniądze. Firmy takie jak Apple, Qualcomm, AMD i Nvidia muszą tak robić, bo w przeciwnym przypadku producent odda ich miejsce konkurentowi. Bój toczy się zwłaszcza o najnowszy proces 5nm, bo to właśnie on zapewnia odpowiednią wydajność i rentowność produkcji nowoczesnych układów scalonych.
Nvidia rezerwuje moce w TSMC
Rezerwacja mocy produkcyjnych w fabach TSMC już kosztowała Nvidię nawet 9 mld dolarów, a mówimy na razie tylko o wydatkach z III kwartału 2021. Najpewniej chodzi o zapewnienie miejsca na waflach krzemowych dla nowej rodziny GPU określanych nazwą kodową Ada Lovelace (RTX 40), które najprawdopodobniej trafią do klientów jeszcze w tym roku. Co ważne, w tym samym procesie produkowane mają być również GPU w architekturze Hopper, czyli procesory graficzne osiągające rozmiarami nawet 1000 mm2!
Z punktu widzenia firmy Nvidia rezerwacja ta jest bardzo ważnym ruchem na polu walki z konkurencją, czyli głównie z AMD. Wykorzystanie technologii 8nm Samsunga jest najpewniej powodem, dla którego jej produkty nie mogą być tak wysoko taktowane jak 7nm GPU rywala. Druga rzecz to oczywiście opłacalność samej produkcji. Mniejszy proces to więcej układów z jednego wafla, a to wprost przekłada się na zysk.
Źródło: Hardware Times
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.