Niemcy blokują chińskie inwestycje w krajowy przemysł półprzewodników
Niemiecki rząd zablokował potencjalne chińskie inwestycje w dwie krajowe firmy zajmujące się produkcją półprzewodników. Powodem są obawy o bezpieczeństwo narodowe i przepływ wrażliwego technologicznego know-how do Pekinu.
Jak donosi Reuters, Berlin zatrzymał przejęcie fabryki układów scalonych firmy Elmos z Dortmundu przez szwedzką firmę Silex (skandynawska spółka jest podmiotem zależnym chińskiej grupy Sai MicroElectronics). Zablokował również inwestycję w Bawarską firmę ERS electronic.
Rzecznik ERS electronic powiedział, że nie ma planów sprzedaży firmy, ale bada ona możliwość uzyskania finansowania od chińskiego funduszu private equity.
Sai MicroElectronics informuje, że „głęboko żałuje” decyzji, a firma będzie badać sprawę zanim podejmie jakiekolwiek dalsze kroki.
Firma będzie nadal optymistycznie patrzeć w przyszłość i przywiązywać wagę do przemysłu motoryzacyjnego i powiązanych z nim interesów – informuje notowany na giełdzie w Shenzhen projektant chipów i producent wafli.
Rząd kanclerza Olafa Scholza, który odwiedził Chiny w zeszłym tygodniu, próbuje zrównoważyć nacisk na dostęp do chińskiego rynku dla europejskich firm uwzględniając obawy o bezpieczeństwo i zmniejszenie zależności handlowej Niemiec od Chin. Niemcy dokonują przeglądu swojej polityki wobec Chin, zwłaszcza w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, która ujawniła silne uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu.
Musimy uważnie przyglądać się przejęciom firm, gdy chodzi o ważną infrastrukturę lub gdy istnieje niebezpieczeństwo, że technologia przepływa do nabywców z krajów spoza UE – poinformował w oświadczeniu Robert Habeck, minister gospodarki.
Szczególnie w sektorze półprzewodników ważna jest dla nas ochrona technologicznej i gospodarczej suwerenności Niemiec i Europy. Oczywiście Niemcy są i pozostaną otwartym na inwestycje krajem, ale nie jesteśmy też naiwni – dodał.
Chińskie inwestycje jako broń gospodarcza
Habeck, w rozmowie z reporterami powiedział, że Chiny zaplanowały „celowe, strategiczne podejście do wpływania zarówno na pozyskiwanie wiedzy, jak i kontrolę produkcji, szczególnie w obszarze produkcji półprzewodników i mikroprocesorów.”
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że Pekin zachęcał swoje firmy do prowadzenia korzystnej dla obu stron współpracy inwestycyjnej za granicą.
Wszystkie kraje, w tym Niemcy, powinny zapewnić uczciwe, otwarte i niedyskryminujące środowisko rynkowe dla normalnego działania chińskich przedsiębiorstw i powstrzymać się od upolityczniania normalnej współpracy gospodarczej i handlowej, nie wspominając o protekcjonizmie ze względu na bezpieczeństwo narodowe – powiedział Zhao podczas regularnego briefingu informacyjnego.
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.