Nadwyżki układów scalonych możliwe już w 2023 roku
IDC spodziewa się, że rynek półprzewodników wzrośnie o 17,3% w roku 2021 w porównaniu z 10,8% w roku 2020. Przemysł najpewniej osiągnie normalizację i równowagę w połowie 2022 roku, z potencjałem do nadwyżki zdolności produkcyjnych w 2023 roku.
Wzrost napędzają telefony komórkowe, notebooki, serwery, motoryzacja, inteligentne domy, gry, urządzenia mobilne i Wi-Fi. Analitycy oczekują również, że niedobory układów scalonych będą zmniejszać się do IV kwartału 2021, wraz z przyspieszeniem rozbudowy mocy produkcyjnych.
Liczba stosowanych układów scalonych rośnie, a to przynosi korzyści nie tylko firmom produkującym półprzewodniki. Wzrost wolumenu sprzedaży na wielu obsługiwanych przez nie rynkach będzie nadal napędzał bardzo dobry przyrost na rynku półprzewodników – mówi Mario Morales , wiceprezes w IDC.
Nie zabraknie już układów scalonych dla branży motoryzacyjnej
Pomimo obecnej fali Covid-19 konsumpcja radzi sobie świetnie. IDC informuje, że największe faby mają już obłożenie na resztę roku, z wykorzystaniem mocy produkcyjnych na poziomie prawie 100%. Problemem pozostaje jednak wydajność dalszych ogniw w łańcuchu.
Według IDC, przychody z półprzewodników przeznaczonych dla sieci 5G wzrosną o 128%, a całkowita liczba wyprodukowanych układów scalonych do telefonów komórkowych wzrośnie o 28,5%. Konsole do gier, inteligentne domy i urządzenia mobilne zanotują wzrost odpowiednio o 34%, 20% i 21%. Przychody ze sprzedaży półprzewodników dla przemysłu motoryzacyjnego wzrosną o 22,8%, ponieważ niedobory w tej branży powinny zostać uzupełnione do końca roku. Przychody z chipów dla notebooków wzrosną o 11,8%, a serwerów X86 o 24,6%.
Ceny wafli półprzewodnikowych wzrosły w pierwszej połowie 21 roku, a IDC spodziewa się, że wzrosty utrzymają się do końca 2021 r. ze względu na koszty materiałów. Ogólnie rzecz biorąc, IDC przewiduje, że rynek półprzewodników osiągnie 600 miliardów dolarów do 2025 r. Wzrost będzie wyższy niż typowy 3-4% obserwowany w przeszłości.
Źródło: IDC
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.