Centrum danych Microsoftu będzie ogrzewać domy w Finlandii
Gigant technologiczny Microsoft ogłosił w czwartek budowę nowego centrum danych w stolicy Finlandii. Ciepło odpadowe z procesu chłodzenia będzie wykorzystywane do ogrzewania domów i firm w okolicy Helsinek.
W ramach tego, co firma określiła jako największą na świecie koncepcją „recyklingu ciepła odpadowego”, Microsoft będzie współpracował z fińskim przedsiębiorstwem energetycznym Fortum, którego istniejąca infrastruktura ciepłownicza obejmuje 900 kilometrów podziemnych rur dostarczających ciepło do około ćwierć miliona domów w miastach Espoo i Kauniainen oraz gminie Kirkkonummi. Samo centrum danych w całości zasilane będzie energią ze źródeł odnawialnych.
Czasami najbardziej zrównoważone rozwiązania są najprostsze: wykorzystując ciepło odpadowe z centrów danych, możemy dostarczyć je domów, firm i budynków użyteczności publicznej w sieci ciepłowniczej Espoo i sąsiednich gmin w Finlandii oraz zredukować roczne emisje CO2 o około 400 000 ton rocznie. To znaczący krok w kierunku czystszego świata, możliwy dzięki naszej wspólnej ambicji łagodzenia zmian klimatycznych – mówi Markus Rauramo , prezes i dyrektor generalny Fortum.
Finlandia jest liderem w dziedzinie cyfryzacji i innowacji, a jej światowej klasy firmy i perspektywiczne organizacje sektora publicznego są liderami w cyfrowej transformacji swoich sektorów. Jesteśmy niezwykle dumni z nowatorskiego sposobu, w jaki to centrum danych będzie zasilać fińską transformację cyfrową, jednocześnie ogrzewając fińskie domy i przedsiębiorstwa oraz pomagając miastom w osiągnięciu celów dotyczących emisji. W ramach tej wyjątkowej współpracy Microsoft i Fortum łączą swoje doświadczenie w dziedzinie chmur obliczeniowych i rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii, zmieniając sposób projektowania centrów danych przyszłości – mówi Cindy Rose, prezes Microsoft Western Europe.
Microsoft wybrał lokalizację wspólnie z Fortum
Władze Finlandii od dawna starają się promować ten skandynawski kraj jako doskonałą lokalizację dla centrów danych, powołując się na korzyści kosztowe wynikające z zimnego klimatu, stosunkowo niskich cen energii i szybkich połączeń, a także możliwości zrównoważonego rozwoju infrastruktury ciepłowniczej.
Jeśli mamy ograniczyć globalne ocieplenie klimatu do 1,5°C, jak wymaga tego porozumienie paryskie, potrzebujemy innowacyjnego myślenia, aby napędzać zmiany w większym tempie i na większą skalę. Ta inwestycja w regionie centrów danych jest sztandarowym przykładem działań na rzecz klimatu. Projekt jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na tak dużą skalę, ale mamy nadzieję, że zainspiruje dalszy rozwój w zakresie wykorzystania ciepła odpadowego do dostarczania czystej energii – mówi Nebahat Albayrak, SVP Corporate Affairs, Safety and Sustainability w Fortum.
Po uruchomieniu systemu wychwytywania ciepła odpadowego w nowym centrum danych około 60% energii grzewczej w tym rejonie będzie pochodziło z przyjaznych dla klimatu źródeł ciepła odpadowego. Z tego 40% pochodzić będzie z centrum danych, a reszta z innych źródeł, takich jak oczyszczone ścieki.
Decyzja o zainwestowaniu w centrum danych, które jednocześnie dostarcza nadwyżki ciepła do naszych miast i domów, jest korzystna dla obu stron. Przyspieszy ona rozwój cyfrowy Finlandii, a jednocześnie sprawi, że nasz system energetyczny będzie bardziej ekologiczny. Mam również nadzieję, że ta współpraca może posłużyć za wzór dla innych krajów i miast poszukujących sposobów na osiągnięcie podwójnej transformacji – neutralności klimatycznej i konkurencyjności cyfrowej – mówi Sanna Marin, premier Finlandii.
Firmy nie informują na razie o kosztach całego przedsięwzięcia.
Źródło: Fortum
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.