Komisja Europejska za zwiększeniem udziału UE w produkcji układów scalonych
Komisja Europejska zaproponuje na początku lutego European Chips Act, który wzmocni europejską infrastrukturę produkcji i łańcucha dostaw układów scalonych, powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji, w czwartkowym wystąpieniu na Światowym Forum Ekonomicznym.
Celem jest zwiększenie udziału Europy w globalnym rynku produkcji półprzewodników do 20% do 2030 roku. To oznaczałoby czterokrotne zwiększenie obecnej produkcji UE, powiedziała Leyen, i wiązałoby się z pomocą publiczną na budowę pierwszych w swoim rodzaju zakładów produkcyjnych.
Dziś większość naszych dostaw pochodzi od garstki producentów spoza Europy. A to jest zależność i niepewność, na którą po prostu nie możemy sobie pozwolić. Stworzymy bardziej zrównoważone współzależności i będziemy budować łańcuchy dostaw, którym możemy zaufać – powiedziała von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.
Europa polega dziś w dużym stopniu na fabrykach w Azji w zakresie dostaw chipów, przy czym transport i paliwo zwiększają koszty półprzewodników. Trzy największe firmy na świecie, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, Samsung i chiński UMC, nie są obecne w Europie, a większość ich produkcji odbywa się w Azji i, w pewnym stopniu, w USA. Według danych Trendforce, w trzecim kwartale ubiegłego roku na tych gigantów przypadło blisko 77% światowych przychodów z produkcji półprzewodników.
GlobalFoundries, czwarta co do wielkości firma w branży, posiada zakłady w Dreźnie, które stanowią zaledwie około sześciu procent światowego przychodu całej gałęzi tego przemysłu.
Intel posiada również zakłady w Irlandii, które aktualnie są modernizowane do produkcji w procesie 7 nm i rozważa znaczną ekspansję na kontynencie europejskim. W połowie 2021 roku, korporacja poinformowała, że ma nadzieję zainwestować aż 80 mld euro w ten projekt i wskazała, że będzie szukać dotacji rządowych, aby częściowego sfinansować przedsięwzięcie.
Komisja Europejska już wcześniej wspierała rozwój UE w tej branży
European Chips Act, który zaproponuje Komisja Europejska, może potencjalnie uruchomić miliardy, aby zachęcić firmy produkujące półprzewodniki do zwiększenia działalności w regionie.
Europejskie zapotrzebowanie na chipy podwoi się w ciągu następnej dekady. Dlatego też musimy radykalnie podnieść prędkość rozwoju ich produkcji w Europie. Sama produkcja światowa podwoi się, oznacza to więc czterokrotne zwiększenie dzisiejszej produkcji europejskiej – powiedziała von der Leyen.
Finansowana przez UE Europejska Inicjatywa Procesorowa (EPI) zakończyła w grudniu pierwszą fazę swoich wysiłków zmierzających do stworzenia chipów made-in-Europe. Jednym z osiągnięć EPI było stworzenie Rhea, procesora łączącego rdzenie CPU Arm i RISC-V, zaprojektowanego dla pierwszego europejskiego komputera klasy exascale, który ma zostać uruchomiony w przyszłym roku.
Źródło: The Register
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.