Korzystający z Kodi i IPTV mogą pójść do więzienia?
Tysiące użytkowników programów Kodi i IPTV w Wielkiej Brytanii otrzymało wiadomości od policji. Są ostrzegani przed tym, że za oglądanie pirackiej telewizji grozi im kara do pięciu lat więzienia.
Co to jest Kodi i IPTV?
Kodi to multiplatformowe środowisko pozwalające na działanie różnych funkcji multimedialnych. Obsługuje masę wtyczek pisanych przez programistów i udostępnianych na różnego rodzaju forach i stronach internetowych. Jest masa legalnych zastosowań tego środowiska, ale też bardzo często korzysta się z niego do oglądania filmów i telewizji, które udostępniane są nielegalnie.
IPTV to technika pozwalająca na przesyłanie sygnału telewizji przez sieci komputerowe. Jest cała masa programów i wtyczek do środowiska Kodi, które pozwalają na oglądanie wielu kanałów telewizji kodowanej za darmo. Jest to oczywiście nielegalne, ale dość powszechne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „Kodi IPTV darmowa telewizja”. Pojawią się setki stron, forów i filmów na YouTube pokazujących jak uruchomić i używać aplikacji.
Część użytkowników korzysta z nich z rozmysłem. Są jednak osoby niezdające sobie sprawy z tego, że oglądanie lub subskrybowanie możliwości oglądania standardowo płatnych kanałów lub transmisji za bezcen albo wręcz za darmo jest nielegalne i ścigane prawem.
Walka z piractwem
W Polsce co jakiś czas aresztuje się osoby nielegalnie udostępniająca płatne kanały telewizyjne lub wydarzenia Pay Per View w internecie. Konfiskuje się im sprzęt, szacuje straty i zapadają wyroki więzienia i zadośćuczynienia finansowego na rzecz poszkodowanych. Niemniej tysiące ludzi korzysta z Kodi i IPTV na co dzień.
ChronicleLive donosi, że do tysięcy domów w Wielkiej Brytanii wysłano wiadomości.
Użytkownicy Kodi i IPTV są ostrzegani o tym, że jednostka do spraw cyberprzestępczości Lancashire Constabulary ma ich na oku. Sugeruje się im zaprzestanie nielegalnego oglądania kanałów telewizyjnych premium i filmów oraz seriali dostępnych poprzez wspomniane aplikacje. Jeśli nadal będą łamali prawo, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Grozi im nawet do pięciu lat więzienia.
„Te powiadomienia to bezpośrednie i alarmujące wezwanie o opamiętanie się osób korzystających z nielegalnych transmisji. Jeśli korzystasz z nielegalnych usług przesyłania strumieniowego, odpowiadasz za swoje czyny i będziesz ścigany. To nie jest szara strefa i nie warto ryzykować”. – ostrzegł Kieron Sharp, dyrektor generalny Federacji Przeciw Kradzieży Praw Autorskich (FACT).
Wcześniej podobna akcja miała miejsce w Norfolk i Suffolk. Obecna akcja dotyczy osób w całej Wielkiej Brytanii.
Źródło: ChronicleLive, Kodi
Entuzjasta technologii IT, mobile, wearables. Freelancer, od lat w branży mediów IT/Mobile (CD-Action, NeXT, PC Format, CafePC.pl, Benchmark.pl, Mobility, Komputer Świat, Bezprawnik, Startupmag, IoTLab.pl) , były PRowiec (Sweex i Hannspree) i logistyk. Pasjonat jedzenia, gotowania, zdrowego odżywiania, wędrówek, jazdy na rowerze, książek, kina, opery, teatru i wielu innych.