Toshiba inwestuje 839 mln dolarów produkcję półprzewodnikowych elementów mocy
Toshiba, a dokładniej jej firma córka, zwiększa nakłady inwestycyjne aby rozszerzyć swoje możliwości produkcyjne w zakresie półprzewodnikowych elementów mocy. To głównie tranzystory, tyrystory, diody oraz inne elementy, które są przystosowane do pracy z dużymi mocami. Są stosowane wszędzie tam, gdzie elektronika steruje przekazywaniem napięcia np. dla silników elektrycznych.
Firma Toshiba Electronic Devices & Storage przeznaczyła 839 milionów USD na inwestycje w roku fiskalnym 2022, czyli o około 45% więcej niż zakładano jeszcze rok wcześniej. Środki te zostaną przeznaczone na budowę nowego zakładu produkcyjnego na terenie spółki zależnej Kaga Toshiba Electronics w prefekturze Ishikawa, która ma się rozpocząć wiosną 2023 roku. Zainstalowana zostanie też nowa linia produkcyjna w istniejącej strukturze. Oczekuje się, że modernizacja zwiększy moce produkcyjne firmy Toshiba w zakresie półprzewodnikowych elementów mocy o około 150%.
Półprzewodnikowe elementy mocy są wykorzystywane do dostarczania energii elektrycznej i sterowania w sprzęcie elektronicznym, a także pomagają ograniczyć straty energii. Zapotrzebowanie na nie wzrasta w miarę przyspieszania działań zmierzających do stworzenia społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i przechodzenia na pojazdy elektryczne.
Toshiba zwiększa też nakłady na produkcję HDD
Rozbudowa mocy produkcyjnych obejmie nie tylko urządzenia zasilające wykonane z wafli krzemowych, ale także układy nowej generacji, w których do produkcji wafli wykorzystuje się węglik krzemu i azotek galu. Japoński gigant zwiększy także inwestycje w dyski twarde, kolejną ważną kategorię produktów. Firma opracowała technologię pozwalającą podnieść pojemność pamięci masowej do ponad 30 terabajtów, czyli o ponad 70% w stosunku do obecnie dostępnego poziomu, i dąży do wczesnej jej komercjalizacji.
Firma Toshiba Electronic Devices & Storage przewiduje, że wzrost będzie napędzany przez dyski twarde dla centrów danych i urządzeń zasilających, dlatego pilnie zwiększa inwestycje w tych dwóch obszarach.
Grupa ogłosiła plany podziału na trzy spółki zajmujące się infrastrukturą, urządzeniami i pamięcią półprzewodnikową. Jednak główni udziałowcy wyrazili sprzeciw wobec tego posunięcia i nie ma pewności, czy podział zostanie zrealizowany.
Źródło: Nikkei
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.