Intel planuje rozbudowę kampusu w Oregonie – nowe powierzchnie dla D1X i D1A
Intel złożył w urzędzie wniosek, w którym przedstawia plany znacznej rozbudowy swojego kampusu niedaleko miejscowości Hillsboro w stanie Oregon. Zgodnie z dokumentami przekazanymi stanowym organom regulacyjnym, ambitne propozycje giganta technologicznego obejmują czwartą fazę rozbudowy obiektu badawczego D1X oraz modernizację starszej fabryki D1A, która znajduje się na tej samej działce o powierzchni 182 hektarów.
Zgodnie z wnioskiem o pozwolenie na emisję gazów (1100 stron), który firma złożyła w lipcu w Oregon Department of Environmental Quality, planowana rozbudowa będzie miała miejsce na terenie kampusu Gordon Moore (dawniej znanego jako Ronler Acres). Dokumenty te podkreślają zamiar modernizacji istniejących obiektów przez Intela i zbudowania dodatkowej powierzchni, ale nie zawierają konkretnych ram finansowych dla tych projektów. Ponadto wskazują one wyłącznie na potencjalne plany Intela. Skala jest jednak porównywalna do poprzednich działań w Oregonie, więc całkowity koszt inwestycji może sięgnąć miliardów dolarów.
Ostatnia rozbudowa, czyli trzecia faza D1X, kosztowała 3 miliardy dolarów i dodała ponad 90 tys m2 do powierzchni kampusu. Najnowsze plany mogą pochłonąć większą kwotę, biorąc pod uwagę, że Intel planuje nie tylko czwartą fazę rozbudowy D1X, ale także zmodernizować 30-letnią fabrykę D1A. Firma przewiduje, że instalacja nowego sprzętu może rozpocząć się już w 2025 roku, a zakończenie dodatkowych prac zaplanowano na 2028 rok.
Intel zatrudnia w Oregonie 22 tys. osób
Jak dotąd Intel nie ogłosił oficjalnie żadnych planów dotyczących swojego kampusu w Oregonie, ale w maju jego dyrektor generalny Pat Gelsinger sugerował, że chce, aby ten teren znacznie się rozrósł.
Będę powściągliwy, jeśli chodzi o ograniczanie moich marzeń co do jego przyszłego rozmiaru – powiedział Gelsinger.
Obecnie na terenie kampusu Gordon Moore znajduje się pięć fabryk: D1X, główny obiekt, w którym prowadzone są pracę rozwojowe procesów produkcyjnych; D1A, fabryka rozwojowa zbudowana w latach 80.; D1B i D1C, faby zdolne do produkcji w technologii 10nm; oraz D1D, zdolna do produkcji w technologii 7nm. Aktualnie firma jest największym pracodawcą korporacyjnym w stanie Oregon, zatrudniającym 22 tys. pracowników.
Źródło: AnandTech
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.