Intel zainwestuje 20 miliardów dolarów w nowe fabryki w Ohio
Intel Corp zainwestuje 20 miliardów dolarów w dwa nowe zakłady w Ohio, które mają produkować zaawansowane półprzewodniki. To pierwszy krok do powstania „mega-site”, który pomieści osiem fabryk układów scalonych, a jego budowa pochłonie około 100 miliardów dolarów.
Planowana inwestycja zapewni 3 000 miejsc pracy i dodatkowe 7 000 w czasie budowy na terenie o powierzchni ponad 400 w hrabstwie Licking, tuż obok Columbus.
Te fabryki stworzą nowe epicentrum zaawansowanej produkcji układów scalonych w USA, które wzmocni krajową linię produkcyjną laboratoriów Intela – przekazał w oświadczeniu Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy.
Wytwórcy układów scalonych starają się dziś zwiększyć produkcję po tym, jak firmy na całym świecie stanęły w obliczu niedoborów chipów. Intel próbuje również odzyskać swoją wiodącą pozycję jako producent najmniejszych i najszybszych układów scalonych, którą utracił na rzecz obecnego lidera – TSMC.
Intel już buduje dwie fabryki w Arizonie
Plany firmy dotyczące nowych fabryk nie złagodzą obecnego kryzysu, ponieważ budowa takich kompleksów trwa latami. Gelsinger powiedział niedawno, że spodziewa się, że niedobory chipów potrwają do 2023 roku.
We wrześniu amerykański gigant rozpoczął też budowę dwóch fabryk w Arizonie w ramach swojego planu przekształcenia korporacji w producenta chipów dla klientów zewnętrznych. Warte 20 mld dolarów zakłady zwiększą do sześciu łączną liczbę fabryk Intela w jego kampusie w Chandler na przedmieściach Phoenix.
Administracja prezydenta Joe Bidena chce, by Kongres zatwierdził 52 miliardy dolarów na rozbudowę amerykańskiej produkcji półprzewodników. Senat przyjął taką propozycję w czerwcu, ale utknęła ona w Izbie Reprezentantów.
Plany pierwszych dwóch fabryk powinny powstać już niedługo, a rozpoczęcie budowy spodziewane jest pod koniec 2022 roku. Firma twierdzi, że produkcja ruszy w 2025 roku.
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.