Intel otrzyma 7,86 mld dolarów w ramach U.S. CHIPS Act
Firma Intel Corporation oraz administracja prezydenta Bidena ogłosiły przyznanie 7,86 mld dolarów bezpośredniego finansowania przez Departament Handlu USA w ramach U.S. CHIPS and Science Act. Środki te wesprą planowane projekty Intela związane z zaawansowaną produkcją półprzewodników i technologiami pakowania w Arizonie, Nowym Meksyku, Ohio i Oregonie.
Z technologią Intel 3 już w masowej produkcji i nadchodzącą w przyszłym roku Intel 18A, zaawansowane półprzewodniki znów są wytwarzane na amerykańskiej ziemi — powiedział Pat Gelsinger, CEO Intela.
Silne, ponadpartyjne wsparcie dla przywrócenia amerykańskiego przywództwa technologicznego i produkcyjnego napędza historyczne inwestycje, kluczowe dla długoterminowego wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego kraju.
Dofinansowanie, w połączeniu z 25-procentowym kredytem podatkowym, wesprze plany giganta dotyczące zainwestowania ponad 100 mld dolarów w USA. Inicjatywy te przewidują utworzenie ponad 10 tysięcy miejsc pracy w firmie, blisko 20 tysięcy w sektorze budowlanym oraz 50 tysięcy pośrednich stanowisk u dostawców i w branżach wspierających.
Program CHIPS for America przyspieszy amerykańską technologię i innowacje, czyniąc nasz kraj bardziej bezpiecznym — a Intel odegra ważną rolę w rewitalizacji amerykańskiego przemysłu półprzewodników – mówi Gina Raimondo, sekretarz handlu USA.
Ohio, przedstawione na zdjęciach, to tylko jedna z kilku lokalizacji nowych inwestycji firmy Intel
Przyznane środki wspomogą kluczowe inwestycje w rozwój i produkcję zaawansowanych chipów oraz technologii pakowania w czterech strategicznych lokalizacjach:
- Arizona (Silicon Desert): Główne centrum produkcyjne firmy w USA.
- Nowy Meksyk (Silicon Mesa): Ośrodek zaawansowanych technologii pakowania.
- Ohio (Silicon Heartland): Nowa lokalizacja produkcji półprzewodników.
- Oregon (Silicon Forest): Serce badań i rozwoju firmy.
We wrześniu 2024 roku firma zdobyła kontrakt o wartości do 3 mld dolarów na program Secure Enclave, mający na celu rozszerzenie zaufanej produkcji zaawansowanych półprzewodników dla rządu USA.
Oprócz inwestycji w technologie Intel angażuje się w rozwój kadry i wsparcie dla pracowników. W 2022 roku ogłosił przeznaczenie 100 mln dolarów na rozszerzenie edukacji w dziedzinie półprzewodników, badań i szkoleń zawodowych. W ramach środków z CHIPS Act, 65 mln dolarów będzie przeznaczone na edukację wykwalifikowanej siły roboczej, w tym 56 mln dolarów na szkolenia dla studentów i kadry naukowej oraz 5 mln dolarów na zwiększenie dostępności opieki nad dziećmi w pobliżu zakładów firmy.
Firma współpracuje również z Midwest Microelectronics Consortium (MMEC) w ramach pięciu projektów rozwoju technologii finansowanych z inicjatywy Microelectronics Commons ustanowionej na mocy CHIPS Act. Projekty te zaangażują ponad 30 członków MMEC, reprezentujących przemysł, środowisko akademickie i rządowe, w celu wzmocnienia krajowego łańcucha dostaw mikroelektroniki.
Źródło: Intel
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.