Google doniósł na Microsoft

12 czerwca 2007 0 przez Michał Tomaszkiewicz

Miesiąc temu, bez rozgłosu, Google złożył w amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości skargę na monopolistyczne praktyki Microsoft zaobserwowane w Windows Vista.

Google zwrócił uwagę, że wbudowana w Vistę usługa indeksowania plików jest nieusuwalną i niewyłączalną częścią systemu, a jej działanie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie konkurencyjnych rozwiązań – takich jak Google Desktop Search. Takie zachowanie jest antykonkurencyjne i powinno zostać zmienione na mocy przepisów monopolowych – uważa internetowy gigant.

Thomas Barnett, stojący na czele oddziału monopolowego Departamentu Sprawiedliwości, zaapelował do prokuratorów stanowych o odrzucenie skargi Google. Stanowisko Barnetta będzie jednak dokładnie prześwietlone, jako że doradzał on koncernowi z Redmond podczas sporu antymonopolowego sprzed dekady.

Microsoft współpracował z amerykańskim rządem podczas prac nad Vistą chcąc mieć pewność, że żaden z elementów systemu nie będzie odebrany jako problem; z tego samego powodu korporacja wprowadziła do Visty zmiany satysfakcjonujące Unię Europejską.


Źródło: Ars Technica