Chiny największym nabywcą urządzeń do produkcji chipów – sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom
Globalna sprzedaż sprzętu dla fabryk półprzewodników wzrosła o 5 procent w ciągu 2022 roku, osiągając rekordowy poziom, przy czym Chiny są największym nabywcą pomimo spadku inwestycji w związku z sankcjami USA dotyczącymi dostępu do chipów i innych technologii.
Dane pochodzą z nowego raportu Worldwide Semiconductor Equipment Market Statistics (WWSEMS) tworzonego przez SEMI, branżową organizację zrzeszającą producentów elektroniki i firmy z łańcucha dostaw.
Według raportu, w zeszłym roku sprzedaż maszyn do produkcji chipów osiągnęła poziom 107,6 miliarda dolarów (102,6 miliarda dolarów w 2021 roku), ponieważ firmy produkujące układy scalone inwestowały w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych, pomimo spowolnienia, które pojawiło się w drugiej połowie ubiegłego roku, gdy inflacja dotknęła wiele gospodarek.
Rekordowo wysoka sprzedaż sprzętu do produkcji półprzewodników w 2022 r. wynika z dążenia branży do dodania zdolności produkcyjnych w fabach, wymaganej do wspierania długoterminowego wzrostu i innowacji na kluczowych rynkach końcowych, w tym wysokowydajnych komputerów i motoryzacji – twierdzi Ajit Manocha, prezes i dyrektor generalny SEMI.
Wyniki te odzwierciedlają również chęć uniknięcia ponownych problemów z łańcuchem dostaw przez producentów układów scalonych w wielu regionach świata, które pojawiły się podczas pandemii, dodał Manocha. Wiele firm ograniczyło wtedy inwestycje w odpowiedzi na spadek zamówień, co doprowadziło do niedoborów, gdy popyt ponownie wzrósł.
USA, Holandia i Japonia kontra Chiny
Chiny pozostały największym rynkiem dla sprzętu do produkcji układów scalonych, mimo że według SEMI odnotowały 5-procentowy spadek inwestycji w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek ten jest prawdopodobnie spowodowany przez działania USA mające na celu ograniczenie zdolności Chin do produkcji zaawansowanych chipów. Nie ograniczają się one wyłącznie go amerykańskich firm, takie jak Applied Materials i obejmują inne, takie jak holenderski gigant fotolitograficzny ASML, ponieważ Waszyngton przekonał kraje sojusznicze, w tym Holandię i Japonię, do przyłączenia się do swoich sankcji.
Rząd Chin już skrytykował działania Waszyngtonu, a agencja informacyjna Reuters donosi, że jeden z ministrów handlu tego kraju, podczas spotkania z japońskim ambasadorem, wyraził zaniepokojenie planami Japonii dotyczącymi ograniczenia eksportu różnych typów sprzętu do produkcji półprzewodników. Minister podobno wezwał do przestrzegania zasad Światowej Organizacji Handlu w celu utrzymania stabilności globalnych łańcuchów dostaw.
Źródło: The Register
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.