Centra danych kontra ekstremalne upały
Europejskie centra danych, jak wynika z raportu Aggreko, nie są dostatecznie przygotowane na fale upałów nawiedzające Europę. Ekstremalne temperatury i następujące po nich gigantyczne burze i wichury dały się we znaki większości firm posiadających duże serwerownie.
W ostatnich miesiącach centra danych zmagają się nie tylko ze zwiększonym ruchem spowodowanym pandemią, ale też z wyjątkowo wysokimi temperaturami, które jeszcze 10 lat temu notowano sporadycznie. Ekstremalne upały to przede wszystkim problem z optymalnym chłodzeniem urządzeń. Im wyższa temperatura, tym niższe parametry pracy podzespołów, a na to pozwolić nie można. Oczywiście każda poważna serwerownia ma klimatyzację, ale i ta ma przecież ograniczoną wydajność.
Aggreko zwraca też uwagę na dużą wilgotność atmosfery podczas i bezpośrednio po ulewnych deszczach i burzach. Część przedsiębiorstw radzi sobie z tym stosując ogrzewanie, ale to tylko przenosi wilgoć z jednego miejsca w serwerowni do drugiego. Rozwiązaniem są osuszacze, ale większość z nich wykorzystuje ogniwa Peltiera, których wydajność pozostawia wiele do życzenia.
Alternatywne źródła zasilania
Problemem są też przerwy w dostawach prądu spowodowane różnymi awariami po gwałtownych burzach, wichurach czy tornadach. Coraz więcej serwerowni stara się uniezależnić od elektrowni i przechodzi na zasilanie panelami fotowoltaicznymi lub generatorami wiatrowymi wspomagane akumulatorami. Jest to oczywiście jakieś rozwiązanie, ale wymaga ono dużych inwestycji i nie zapewnia stałych dostaw prądu.
Osobną sprawą jest rosnące zapotrzebowanie na energię. Klimatyzacje, zwiększony ruch i użycie serwerów oraz osuszaczy powodują skokowy wzrost rachunków. Na dodatek w czasie upałów elektrownie mogą nie dostarczyć wymaganej ilości prądu, a stare linie przesyłowe (około 40% linii wysokiego i średniego napięcia w Polsce ma ponad 40 lat!) nie ułatwiają zadania.
Czynniki te spędzają sen z powiek tak administratorom centrów danych, jak i księgowym, którym słupki z oznaczeniem „rachunek za prąd” robią dziurę w górze ekranu. Wszyscy czekają jesieni jak zbawienia, bo przynosi ona ulgę nie tylko maszynom, ale też ludziom je obsługującym. Niestety następne lato może być jeszcze bardziej upalne.
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.