nowe technologie w biznesie

ITbiznes

Chcesz skontaktować się z naszą redakcją? Pisz na adres: redakcja@itbiznes.pl lub zadzwoń: 511 144 444

AMD oskarżone o naruszenie patentów

OPTi zarzuca AMD nieprawne wykorzystanie w konstrukcji procesorów rozwiązań dotyczących predykcji odczytu danych z pamięci podręcznej i domaga się zakazu produkcji.
W pozwie złożonym w teksańskim sądzie OPTi twierdzi, że AMD sprzedaje procesory, w których bez zezwolenia zastosowano trzy technologie opatentowane przez oskarżającą firmę. Zdaniem OOPTi, działania AMD wpłynęły także na inne przedsiębiorstwa, które obecnie łamią prawa patentowe. W tych ostatnich słowach czai się ukryte oskarżenie wszystkich używających spornych układów AMD.

OPTi wskazuje na trzy patenty – zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych pod numerami 5,710,906, 5,813,036 oraz 6,405,291 – wszystkie dotyczące przewidywania z wyprzedzeniem pobrań danych z pamięci podręcznej. Pierwsze dwa patenty zostały zastrzeżone w 1998 roku, trzeci zarejestrowano w 2002.

Pozywający domaga się procesu, w którym wnioskować będzie o zakazanie produkcji przez AMD procesorów naruszających patenty oraz o odszkodowanie.

Dwa lata temu OPTi zarzuciło nielegalne wykorzystywanie tych samych patentów NVIDII. W sierpniu bieżącego roku sprawa zakończyła się ugodą – producent układów graficznych został zobowiązany do płacenia co kwartał przez okres trzech lat 750 tysięcy dolarów na rzecz OPTi lub uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 7 mln dolarów.

Udostępnij artykuł
Link do udostępniania
Poprzedni artykuł

Elbląski Inkubator Technologii Informatycznych zaprasza

Następny artykuł

I Kongres Gospodarki Elektronicznej, część druga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także