Twitter zabiera się za fake newsy o szczepieniach na COVID-19
Twitter zaczyna akcję umieszczania ostrzeżeń przy tweetach, które zawierają dezinformacje o szczepieniach na COVID-19. Wdrożony zostanie też system przeznaczony do egzekwowania blokad kont. W skrajnych przypadkach służący nawet do usuwania tych, na których fake newsy pojawiają się mimo ostrzeżeń.
Platforma społecznościowa już od dawna walczy z fałszywymi informacjami na temat SARS-CoV-2. Proces zaczął się zanim jeszcze WHO ogłosiła globalną pandemię. Głównym celem jest usuwanie fałszywych bądź wprowadzających w błąd treści na temat wirusa. Dzięki temu jest szansa na zmniejszenie szkód, jakie mogą wyrządzić. Od tego czasu skasowano ponad 8400 tweetów, a 11,5 miliona kont zawieszono lub zablokowano na stałe.
Twitter musi dać odpór
Pandemia cały czas się rozwija, a w wielu krajach trzecia fala zakażeń koronawirusem dopiero się rozpędza. Z tego powodu coraz więcej osób szuka w sieci wiarygodnych informacji na temat zdrowia, szczepionek i danych statystycznych. Ponieważ programy szczepień ruszyły w dużej części świata, wytyczne dotyczące zwalczania dezinformacji zostaną rozszerzone na szczepionki.
„Kontynuujemy współpracę z władzami na całym świecie – również z brytyjską NHS – w celu zapewnienia dostępu do prawdziwych i precyzyjnych informacji o zdrowiu publicznym na naszej platformie, w tym o szczepionkach na COVID-19. Dzisiaj wprowadzimy etykiety dla tweetów, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje o szczepionkach na COVID-19. Nie ustajemy też w wysiłkach, aby usuwać z Twittera wpisy wprowadzające w błąd o samej pandemii” – powiedziała Reutersowi Katy Minshall, szefowa działu odpowiedzialnego za wdrożenie tych zmian na Twitterze.
Na całym świecie wirus SARS-CoV-2 spowodował już ponad 2,5 miliona zgonów. Walka z fake newsami rozpowszechnianymi przez miłośników teorii spiskowych jest więc konieczna, aby ograniczyć liczbę ofiar. Wielu ludzi nie ufa autorytetom i każda fałszywa informacja dotycząca szczepień, może ich odwieść od decyzji o jego wykonaniu.
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.