TikTok może dostać zakaz działania na terenie USA
Projekt ustawy autorstwa senatora Marco Rubio, republikanina z senackiej komisji ds. wywiadu oraz dwóch kongresmenów z Izby Reprezentantów, to najnowsza propozycja działań przeciwko chińskiej aplikacji TikTok. Głównym powodem są wątpliwości dotyczące zdolności do zabezpieczenia danych amerykańskich użytkowników przed chińskim rządem.
Proponowane przepisy „zablokowałyby i zakazałyby wszystkich działań” w Stanach Zjednoczonych firmom z branży mediów społecznościowych, z co najmniej milionem użytkowników miesięcznie, które mają siedzibę w krajach uznawanych za wrogie, w tym w Chinach, Rosji, Iranie, Korei Północnej, na Kubie i w Wenezueli, lub są pod „znaczącym wpływem” tych krajów.
Projekt ustawy jest wymierzony głównie przeciw TikTokowi i jego firmie matce, ByteDance. Rubio i Mike Gallagher, republikanin z Wisconsin, jeden z pomysłodawców ustawy w Izbie Reprezentantów, zasygnalizowali swój zamiar wprowadzenia nowego prawa już w zeszłym miesiącu.
Ustawa pojawia się w czasie, gdy wiele stanów pod przewodnictwem republikańskich gubernatorów wprowadziła stanowe ograniczenia w używaniu chińskiej aplikacji na urządzeniach należących do rządu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni, co najmniej siedem stanów wprowadziło takie ograniczenia, w tym Maryland, Południowa Dakota i Utah.
Ten wybuch aktywności kontrastuje z długotrwałymi negocjacjami, jakie TikTok prowadzi od lat z rządem USA w sprawie potencjalnego porozumienia, które mogłoby pozwolić firmie na rozwianie obaw o bezpieczeństwo narodowe i dalszą obsługę amerykańskich użytkowników.
Rząd federalny nie podjął jeszcze ani jednego sensownego działania, aby chronić amerykańskich użytkowników przed zagrożeniem ze strony TikTok. Nie ma już czasu, by tracić go na bezsensowne negocjacje z firmą będącą chińską marionetką. Nadszedł czas, aby zakazać kontrolowanej przez Pekin aplikacji na dobre – przekazał Rubio w oświadczeniu.
TikTok a bezpieczeństwo narodowe USA
To niepokojące, że zamiast zachęcać administrację do zakończenia przeglądu TikToka pod względem bezpieczeństwa narodowego, niektórzy członkowie Kongresu zdecydowali się naciskać na politycznie umotywowany zakaz, który nie zrobi nic w tej kwestii – poinformowała w oświadczeniu Hilary McQuaide, rzeczniczka TikToka.
„Będziemy nadal informować członków Kongresu o planach, które zostały opracowane pod nadzorem najlepszych agencji bezpieczeństwa narodowego naszego kraju – planach, które są bardzo zaawansowane w realizacji – aby dalej zabezpieczyć naszą platformę w Stanach Zjednoczonych – dodała McQuaide.
TikTok wcześniej informował, że nie dzieli się informacjami z chińskim rządem, a zespół bezpieczeństwa z siedzibą w USA decyduje o tym, kto z Chin może uzyskać dostęp do danych amerykańskich użytkowników. Firma przyznała jednak wcześniej, że pracownicy z Kraju Środka mogą obecnie uzyskać dostęp do danych użytkowników.
Źródło: CNBC
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.