Robot Astro od Amazona jest zagrożeniem dla Twojej prywatności?
Astro „zaprojektowany by chronić Twoją prywatność” może być dla niej zagrożeniem. Tak twierdzą ludzie, którzy pracowali nad projektem. Na dodatek, urządzenie o wartości prawie 6 000 tysięcy złotych jest w stanie popełnić „samobójstwo” spadając ze schodów.
Zaprezentowany wczoraj Astro zawiera wszystkie funkcje urządzenia Echo – odtwarzanie programów telewizyjnych, wyświetlanie informacji i wykonywanie połączeń wideo. Potrafi też śledzić użytkowników i poruszać się za zwierzętami domowymi. Robot robi to, mapując dom użytkownika, tworząc jednocześnie listę punktów, w których może utknąć lub uderzyć w ludzi. Chodzi o korytarze, okolice drzwi i kuchnię. Jeśli rozpozna obcą osobę, będzie za nią podążał i nagrywał wszystkie jej czynności.
Serwis Motherboard dotarł do ludzi pracujących przy tym projekcie i okazuje się, że materiały marketingowe mogą być zbyt piękne, aby były prawdziwe. Według jednego z informatorów „rozpoznawanie osób jest, w najlepszym razie, niewiarygodne”, a to sprawia, że funkcje strażnicze działać będą nieprawidłowo. Na dodatek Astro jest „zbyt delikatny, jak na urządzenie o tak absurdalnym koszcie zakupu”. Częstym uszkodzeniom ulega wysuwany maszt. To na nim robot ma umieszczone czujniki. Nie ma prostego sposobu, aby go złożyć i wysłać do naprawy, a z rozłożonym nie mieści się do pudełka.
Astro ma umieć pomóc niepełnosprawnym
Reklamują go również jako urządzenie służące pomocą osobom starszym lub niepełnosprawnym, ale z psującymi się masztami czujników i możliwością, że popełni samobójstwo na schodach, to piramidalne bzdury. Urządzenie jest potencjalnie niebezpieczne dla każdego, kto faktycznie polegałby na nim w tej kwestii.
Inny członek zespołu projektowego zaniepokojony jest ochroną prywatności. Twierdzi on ponoć, że produkt nie jest gotowy do „wypuszczenia na rynek”. Na dodatek jest „koszmarem dla prywatności i znakiem czasu pokazującym, jak wymieniamy prywatność na wygodę korzystania z urządzeń takich jak Vesta (wewnętrzna nazwa kodowa robota Aastro).
Astro integruje się z urządzeniami Amazon Ring, a te wielokrotnie krytykowano za luki w zabezpieczeniach. W styczniu 2020 r. Electronic Frontier Foundation stwierdziła, że aplikacja Ring była „wypełniona zewnętrznymi funkcjami śledzącymi”. Zbierały one nazwiska, adresy IP, operatorów sieci komórkowych a także identyfikatory użytkowników.
Te opisy wydajności, masztów i systemów bezpieczeństwa Astro są po prostu niedokładne. Urządzenie przeszło rygorystyczne testy zarówno pod kątem jakości, jak i bezpieczeństwa, w tym dziesiątki tysięcy godzin testów. Obejmowały one kompleksowe sprawdziany zaawansowanego systemu bezpieczeństwa robota, który ma na celu unikanie obiektów, wykrywanie schodów i zatrzymywanie urządzenia tam, gdzie to konieczne – twierdzi Kristy Schmidt, starszy kierownik ds. PR w Amazon, w oświadczeniu przesłanym dziennikarzom serwisu Motherboard.
Źródło: Vice
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.