Pegasus na telefonach wysokich rangą urzędników Unii Europejskiej
Według dwóch urzędników UE i dokumentacji, do której dostęp uzyskała agencja Reuters, wysocy rangą urzędnicy Komisji Europejskiej byli w zeszłym roku celem szpiegowskiego oprogramowania Pegasus zaprojektowanego przez izraelską firmę NSO Group.
Jak wynika z jednego z dokumentów, wśród nich był Didier Reynders, belgijski mąż stanu, który od 2019 roku pełni funkcję komisarza ds. sprawiedliwości. Według tego dokumentu i innej osoby zaznajomionej ze sprawą, celem ataków było także co najmniej czterech innych pracowników Komisji. Dwaj urzędnicy UE potwierdzili, że pracownicy Komisji byli celem ataków, ale nie podali szczegółów.
Komisja dowiedziała się o atakach za pomocą oprogramowania Pegasus po tym, jak w listopadzie firma Apple wysłała do tysięcy właścicieli iPhone’ów wiadomości informujące, że są oni celem inwigilacji. Był to pierwszy przypadek wysłania przez Apple masowego ostrzeżenia do użytkowników, że znaleźli się na celowniku rządowych służb.
Ostrzeżenia wywołały niepokój w Komisji. W mailu z 26 listopada, którego treść przejrzała agencja Reuters, starszy pracownik działu technicznego wysłał do kolegów wiadomość z informacją o izraelskich narzędziach hakerskich (Pegasus i wiele więcej podobnych powstały w tym kraju) i prośbą, by uważali na dodatkowe ostrzeżenia od Apple.
Biorąc pod uwagę charakter waszych obowiązków, jesteście potencjalnym celem ataku – napisano w wiadomości, którą przejrzała agencja Reuters.
Reutersowi nie udało się ustalić, kto użył izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego do namierzenia Reyndersa i jego kolegów z Brukseli, czy próby zakończyły się sukcesem, a jeśli tak, to co hakerzy mogli w ich wyniku uzyskać.
Firma NSO stwierdziła w oświadczeniu, że nie jest odpowiedzialna za próby włamania, twierdząc, że ataki za pomocą oprogramowania Pegasus, opisane przez agencję Reuters, nie mogły zostać przeprowadzone przy użyciu narzędzi NSO.
Pegasus miał być niewykrywalny
Firma, która stoi w obliczu wielu procesów sądowych i została ostatnio wpisana na czarną listę przez urzędników amerykańskich w związku z domniemanym naruszeniem praw człowieka, powiedziała, że popiera dochodzenie w sprawie ataków i wezwała do ustanowienia globalnych zasad regulujących branżę oprogramowania szpiegowskiego.
Informacje o szpiegowaniu wysokich rangą urzędników pojawiają się w momencie, gdy Unia Europejska zaczyna iść ścieżką Stanów Zjednoczonych i przygląda się uważniej firmom oferującym oprogramowanie szpiegowskie, takim jak NSO Group i jej Pegasus.
19 kwietnia Parlament Europejski zamierza powołać komisję śledczą, której zadaniem będzie zbadanie wykorzystania oprogramowania do inwigilacji w państwach członkowskich. Komisja została powołana w związku z doniesieniami, że telefony wysokich rangą polityków polskiej opozycji zostały zhakowane za pomocą izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, a także, że prominentni krytycy i dziennikarze śledczy na Węgrzech również byli celem ataków.
Źródło: Reuters
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.