Dostawy paliwa do niemieckich stacji Shell zagrożone – zaopatrująca je firma padła ofiarą cyberataku
Oiltanking GmbH, niemiecki dystrybutor paliw, który zaopatruje stacje benzynowe Shell w tym kraju, padł ofiarą cyberataku, który poważnie wpłynął na jego działalność. Atak dotknął również Mabanaft GmbH, firmę zajmującą się handlem olejami. Oba podmioty są spółkami zależnymi grupy Marquard & Bahls, która mogła być pierwotnym celem ataku.
Ponieważ firma zaopatruje w paliwo w sumie 26 podmiotów w kraju, niemieckie media od razu podniosły obawy o niedobory paliw, ale urzędnicy starają się je uspokoić. Sam Shell posiada w kraju 1 955 stacji benzynowych, więc gdyby zabrakło w nich paliwa, wywołałoby to kryzys, który miałby negatywny wpływ na całą sieć różnych gałęzi niemieckiej gospodarki.
Frank Shaper, dyrektor zarządzający niezależnego stowarzyszenia magazynów paliw w Niemczech, powiedział Spiegelowi, że atak nie zagraża dostawom paliwa w kraju tak w zakresie ogrzewania, jak i transportu. Jednak zakłócenia są spore i jeśli firma będzie potrzebowała więcej czasu na rozwiązanie problemów informatycznych spowodowanych atakiem, może dojść finalnie do zakłócenia łańcucha dostaw.
Wynika to przede wszystkim z automatyzacji procesu załadunku i rozładunku cystern, którego nie da się obsługiwać „ręcznie”, ponieważ w całości opiera się na systemach komputerowych, które są obecnie wyłączone.
Shell musi posiłkować się alternatywnymi rozwiązaniami
Oiltanking posiada w sumie 13 magazynów w całych Niemczech, które obecnie nie są w stanie napełniać cystern dowożących paliwo na stacje Shell. Zamiast tego, do czasu usunięcia skutków cyberataku, firma zdecydowała się na korzystanie z alternatywnych rozwiązań.
Bleeping Computer, który informuje o całym zdażeniu, otrzymał od firmy następujący komentarz dotyczący obecnej sytuacji:
W sobotę, 29 stycznia 2022 roku, Grupa Oiltanking GmbH i Mabanaft GmbH & Co. KG (Mabanaft) odkryły, że padły ofiarą cyberincydentu, który miał wpływ na nasze systemy IT. Na wieść o tym natychmiast podjęliśmy kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych systemów i procesów oraz rozpoczęliśmy dochodzenie w tej sprawie. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu zgodnie z naszymi planami awaryjnymi, jak również nad zrozumieniem pełnego zakresu incydentu. Wraz z zewnętrznymi specjalistami prowadzimy szczegółowe dochodzenie i ściśle współpracujemy z odpowiednimi władzami. Wszystkie terminale nadal działają bezpiecznie.
Oiltanking Deutschland GmbH & Co. KG, jednostka operacyjna w ramach Grupy Mabanaft, obsługuje wszystkie terminale w Niemczech i nie jest częścią Grupy Oiltanking GmbH.
Grupa Oiltanking GmbH nadal obsługuje wszystkie terminale na wszystkich światowych rynkach. Terminale Oiltanking Deutschland GmbH & Co. KG prowadzą działalność z ograniczoną wydajnością i ogłosiły działanie siły wyższej. Mabanaft Deutschland GmbH & Co. KG również ogłosiła działanie siły wyższej w odniesieniu do większości swojej działalności w zakresie dostaw lądowych w Niemczech. Wszystkie strony nadal pracują nad jak najszybszym przywróceniem normalnego funkcjonowania wszystkich naszych terminali.
W ubiegłym tygodniu niemiecka służba wywiadowcza BfV ostrzegła lokalne firmy przed trwającymi cyberatakami koordynowanymi przez wspieraną przez państwo chińskie grupę cyberprzestępców APT27.
Chociaż atak na Oiltanking nie został jeszcze nikomu przypisany, może być dziełem podmiotu państwowego, który dąży do spowodowania zakłóceń na dużą skalę i, w konsekwencji, szkód gospodarczych.
Źródło: BleepingComputer
Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.