Raport FBI – cyberprzestępstwa kosztowały mieszkańców USA 6,9 mld dolarów
Ludzie stracili ponad 6,9 miliarda dolarów w wyniku przestępstw internetowych w 2021 roku, co stanowi wzrost o ponad 2 miliardy dolarów w porównaniu z rokiem 2020 – wynika z corocznego raportu FBI na temat przestępczości internetowej. Raport, opublikowany we wtorek, zawiera informacje o najbardziej rozpowszechnionych oszustwach internetowych zgłoszonych do Centrum skarg na przestępstwa internetowe (IC3.

Według raportu w 2021 r. złożono łącznie 847 376 skarg dotyczących przestępstw internetowych, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z rokiem 2020, ale aż o 81% w porównaniu z rokiem 2019. Trzy najważniejsze kategorie zgłaszane w ubiegłym roku to oszustwa phishingowe, brak płatności/niedostarczenie przesyłki oraz bezprawne użycie danych osobowych.
FBI łączy wzrost z pandemią COVID-19
Nie jest to zaskakujące, ale znaczną część wzrostu liczby przestępstw internetowych w ciągu ostatnich dwóch lat można przypisać trwającej pandemii COVID-19. W swoim raporcie FBI stwierdza, że pandemia doprowadziła do wzrostu liczby osób pracujących w domu i odbywających wirtualne spotkania. W 2020 r. FBI otrzymało ponad 28 500 skarg dotyczących przestępczej działalności w Internecie związanej konkretnie z COVID-19. W raporcie z 2021 r. nie wyszczególniono już jednak przestępstw internetowych związanych z COVID-19.
Chociaż ograniczenia związane z COVID-19 są łagodzone w dużej części kraju, działalność przestępcza w Internecie, zwłaszcza w formie phishingu i naruszeń bezpieczeństwa danych – które w 2021 roku osiągnęły najwyższy poziom – może nadal rosnąć. Przestępstwa w postaci oszustw i oszustw związanych z obsługą klienta mogą stać się bardziej powszechne w świecie kryptowalut, które w 2021 roku były przyczyną około 32 400 skarg. Inne typowe przestępstwa internetowe, na które należy uważać, to oszustwa „miłosne”, związane z pomocą techniczną i ransomware.
Źródło: CNET

Miłośnik nowoczesnych technologii, głównie nowych rozwiązań IT. Redaktor w czasopismach Gambler, Enter, PC Kurier, Telecom Forum, Secret Service, Click!, Komputer Świat Gry, Play, GameRanking. Wiele lat spędził w branży tłumaczeniowej – głównie gier i programów użytkowych. W wolnych chwilach lata szybowcem, jeździ na rowerze i pochłania duże ilości książek.