o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

20 maja 2015
Marcin Kaczmarek

W Maroko odbyły się finały 39. Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, po angielsku International Collegiate Programming Contest (ICPC). Do konkursu przystąpiło ponad 38 tys. studentów z całego świata. Do finałów zakwalifikowało się zaledwie 384 (128 drużyn po 3 studentów w każdej), w tym aż dziewięciu z Polski – po trzech z Uniwersytetów Warszawskiego, Wrocławskiego i Jagiellońskiego. W finałach wychowankowie UW pokonali 116 drużyn i ostatecznie uplasowali się na 12 miejscu, zdobywając tym samym brązowy medal.

 

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z opiekunem

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z opiekunem

W odróżnieniu od większości zawodów sportowych, w Mistrzostwach w Programowaniu medale zdobywa 12 drużyn – cztery złote, cztery srebrne i cztery brązowe. Jednak tytułem Mistrzów Świata w Programowaniu mogą się szczycić jedynie zdobywcy pierwszego miejsca, Rosjanie (po raz czwarty z rzędu). Rosyjska ekipa z Narodowego Uniwersytetu Badawczego Technologii Informacyjnych, Mechaniki i Optyki w Petersburgu zdołała ponadto poprawnie rozwiązać wszystkie 13 zadań konkursowych, co jest ewenementem. Taka sytuacja nie zdarzyła się jeszcze nigdy w całej historii ICPC – a konkurs organizowany jest od 1977 roku!

Polacy okazali się też wyśmienici. Poza brązowym medalem dla studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, także nasze pozostałe teamy zajęły wysokie miejsca. Zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego  zajął 13 miejsce, a Jagiellońskiego - 15. To dowód na to, jak wybitnych informatyków wysłaliśmy z Polski na zawody!

Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym to konkurs, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1977 roku. Od 1997 roku głównym sponsorem wydarzenia jest IBM. W przyszłym roku finały ACM-ICPC odbędą się w Tajlandii.
Źródło: Informacja prasowa

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt