o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

5 maja 2015
Marcin Kaczmarek

Jeśli zastanawialiście się, czemu wiele aplikacji instalowanych na smartfonach (czy tabletach) z Androidem żąda przydzielenia zaskakująco wysokich uprawnień, pewnie domyśliliście się, że chodzi o handel Waszymi prywatnymi danymi. Nie chodzi bynajmniej o Wasze pliki, ale informacje na temat Waszego wieku, miejsca zamieszkania, zainteresowań itp. Tak, by móc precyzyjniej dopasować reklamy. Francuska firma Eurecom przeprowadziła właśnie eksperyment, który to dobitnie potwierdził.

 

Inżynierowie firmy na potrzeby eksperymentu użyli telefonu Samsung Galaxy S III Mini z systemem Android 4.1.2, na którym zainstalowali 2146 darmowych aplikacji (ze wszystkich 25 kategorii), pobranych ze sklepu Google Play. Telefon został jednak specjalnie spreparowany – łączył się z siecią VPN, a cały ruch opuszczający urządzenie był monitorowany przy pomocy narzędzi tcpdump oraz tshark. Z wysyłanych przez smartfon pakietów wyciągane były adresy URL, z którymi łączyły się poszczególne aplikacje. Adresy te zostały potem porównane z listą EasyList zawierającą dane serwerów reklamowych (listy tej używa m.in. popularna wtyczka AdBlock Plus), a także skanowane narzędziem Virustotal, które ma własną bazę „szkodliwych” adresów URL.

Okazało się, że aż 10% z przetestowanych aplikacji łączyło się średnio z 500 różnymi adresami URL (!), a rekordowe programy nawiązywały połączenie z ponad 1000 różnych adresów (!!!). Dwie trzecie z przetestowanych aplikacji łączyło się średnio z 40 adresami stron serwujących reklamy. Około 30% aplikacji przesyłało dane do serwisów śledzących użytkowników – niechlubną rekordzistką okazała się aplikacja Eurosport Player, która transmitowała dane do przeszło 800 serwisów (!).

Aby uchronić użytkowników przed działaniem wspomnianych aplikacji, programiści z Eurecom opracowali aplikację NoSuchApp, która umożliwia analizę danych wysyłanych przez wszystkie aplikacje zainstalowane na smartfonie. NoSuchApp nie trafił jeszcze do sklepu Google Play, pierwszą publiczną wersję aplikacji można pobrać z konta Dropbox twórców programu. Ponieważ obecnie konto to jest oblężone przez użytkowników, którzy próbują pobrać aplikację, umieszczamy ją również na naszych serwerach. Pobrać go można od nas stąd (plik APK).
Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt