o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

13 marca 2015
Marcin Kaczmarek

ICM UW (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego) oraz firma Huawei poinformowały o zrealizowaniu największego wdrożenia Huawei w Europie w kategorii High Performance Computing (HPC). Huawei dostarczył ICM 250 wysoko wydajnych serwerów kasetowych. Proces instalacji urządzeń przeprowadziła firma Qumak, przy wsparciu inżynieryjnym oraz planistycznym ze strony Huawei.

 

ICM to instytucja powstała w 1993 roku. Udostępnia ona wielkie moce obliczeniowe środowisku naukowemu z Polski i nie tylko, ale także stanowi centrum udostępniania naukowych baz danych. W chwili obecnej w ICM pracuje ponad 150 naukowców. Realizują oni wiele projektów, nie tylko naukowych, ale także mających zastosowanie w przemyśle czy biznesie. Przykłady realizowanych projektów to numeryczna prognoza pogody (udostępniana bezpłatnie na stronie www.meteo.pl), poszukiwanie leków, symulacja złożonych układów biologicznych (wykorzystanie modelowania komputerowego, żeby lepiej zrozumieć, jak rozmnażają się tkanki), symulacje kosmologiczne, projektowanie samochodów czy symulacje związane z rozprzestrzenianiem się epidemii.

Jako środowisko naukowe ICM ma bardzo duże doświadczenie związane liczeniem zbiorów danych, a data science jest flagowym kierunkiem rozwoju. Z wiedzy i wyników badań ICM korzystają naukowcy z całej Europy.

Nowe serwery dostarczone przez Huawei zostały połączone w jeden klaster obliczeniowy i dołączone do obecnych zasobów PL-Grid. Komputery będą liczyć głównie modelowanie numeryczne i znajdą zastosowanie w takich dziedzinach, jak medycyna, chemia czy fizyka.

 
Źródło: własne

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt