o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
 • Strona 1

Indeks działów

11 lutego 2015
Marcin Kaczmarek

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International, właściciele komputerów Apple są tak samo często atakowani, jak użytkownicy pecetów z systemem Windows. Aż 24% posiadaczy komputerów stacjonarnych Apple ujętych w badaniu natrafiło na swych maszynach na szkodliwe oprogramowanie. W przypadku komputerów z Windowsem odsetek ten był trochę większy i wyniósł 32%.
 
Niestety już zdecydowanie mniej optymistycznie przedstawiają się dane, jeśli chodzi o szkodliwe oprogramowanie wyłudzające okup za przywrócenie dostępu do danych lub komputera (tzw. ransomware). Z tego typu atakiem spotkało się 13% użytkowników komputerów Mac i "tylko" 9% użytkowników Windowsów.

Ataki mające na celu uzyskanie dostępu do danych finansowych były jeszcze częstsze - zgłosiło je aż 51% użytkowników OS X i 43% użytkowników Windows.

Dużym problemem jest przeświadczenie użytkowników komputerów Apple, że są to maszyny bezpieczne i wolne od wirusów. Taka postawa usypia czujność użytkowników tych maszyn i znacznie ułatwia przeprowadzanie ataków cyberprzestępcom. Aż 39% MacBooków nigdy nie słyszało o oprogramowaniu typu ransomware, a 30% nie ma świadomości istnienia szkodliwego oprogramowania wykorzystującego lubi w zabezpieczeniach systemu (tzw. exploity). Tylko 47% posiadaczy MacBooków stosuje w ogóle jakiekolwiek oprogramowanie ochronne (np. programy antywirusowe czy pakiety internet security). W przypadku właścicieli stacjonarnych komputerów Apple jest trochę lepiej, bo już 59% z nich chroni swoje komputery. Jednak aż 39% nadal stanowi łatwy łup dla cyberprzestępców.

Eksperci z Kaspersky Lab sugerują stosowanie 10 wskazówek, które zabezpieczą komputery Mac:
 1. Na co dzień pracuj z użyciem konta, które nie ma uprawnień administratora.
 2. Korzystaj z przeglądarki, która zawiera mechanizm piaskownicy (sandbox) i posiada dobrą reputację jeśli chodzi o szybkie naprawianie problemów dotyczących bezpieczeństwa.
 3. Odinstaluj oprogramowanie Flash Player i Java, jeżeli nie jest niezbędne.
 4. Instaluj wszystkie uaktualnienia systemu operacyjnego i użytkowanych aplikacji natychmiast po ich pojawieniu się.
 5. Korzystaj z menedżera haseł, aby chronić się przed atakami phishingowymi.
 6. Wyłącz funkcje IPv6, AirPort oraz Bluetooth, jeśli nie są wykorzystywane.
 7. Włącz pełne szyfrowanie dysku (FileVault).
 8. Zablokuj możliwość instalowania aplikacji z niezaufanych źródeł ('Preferencje' > 'Ochrona i prywatność' > 'Ogólne' > 'Dopuszczaj programy pobrane z': > 'Mac App Store' lub 'Mac App Store i od zidentyfikowanych autorów').
 9. Uaktualnij Adobe Readera do najnowszej wersji.
 10. Zainstaluj dobre rozwiązanie bezpieczeństwa.

Źródło: informacja prasowa

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt