o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

21 lutego 2013
Marcin Kaczmarek

Dell przedstawił kwartalny raport finansowy, z którego wynika, że firma traci przychody i zyski. Z drugiej strony znacząco rośnie sprzedaż serwerów i rozwiązań sieciowych, w które Dell inwestował przez ostatnie lata. Dzięki nim firma ma silniejszą pozycję, niż jeszcze do niedawna sądzili analitycy. Paradoksalnie jest to zła wiadomość – być może na wycofanie koncernu z giełdy będą potrzebne znacznie większe środki niż zarezerwowane wcześniej 24,4 mld dolarów.

 

W czwartym kwartale 2012 roku przychody Della spadły o 11 procent w stosunku do 4Q2011, do poziomu 14,1 mld dolarów. Zysk obniżył się o 31 procent, do 530 mln dolarów. Tracą głównie pecety, rozwiązania mobilne (łącznie z notebookami) i rozwiązania konsumenckie – odpowiednio o 14, 25 oraz 24 proc. Jest źle, ale nie aż tak źle, jak wcześniej przewidywano.

Na dużym plusie są działy oferujące sprzęt serwerowy i sieciowy – w 4. kwartale 2012 ich obroty wzrosły do 2,62 mld dolarów i są wyższe aż o 18 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Dynamika sprzedaży zależy oczywiście od typu rozwiązań – w serwerach PowerEdge jest to 5 proc., sieciach – 42 proc., dziale oprogramowania Quest – 11 proc. Sprzedaż rozwiązań firmy Force10, którą Dell kupił w 2011 roku, wzrosła nawet o 100 procent.

To dobre sygnały, które mogą zakłócić wykup akcji Della. Cenę akcji ustalono na 13,65 dolara – 55 centów wyższą, niż wynosiła miesiąc temu. Wczoraj płacono za nie nawet 13,88 dolara, zatem nie będzie chętnych na ich sprzedaż po zaniżonej cenie. Niektórzy akcjonariusze chcą znacznie więcej - Southeastern Asset Management twierdzi, że realna wartość akcji to przynajmniej 24 dolary.Źródło: eWeek

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt