o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

12 stycznia 2013
Paweł Pilarczyk
 

Nie ma róży bez kolców

Brother P-touch 7100 ma jednak kilka cech, które nas irytowały. Po piersze, klawiatura w układzie ABC, zamiast QWERTY. Domyślamy się, że taki układ był łatwiejszy do implementacji przy pionowej "orientacji" drukarki. Może drugim powodem było kierowanie urządzenia do użytkowników, którzy z komputerami nie mają za często do czynienia i klawiatura QWERTY jest im obca (np. elektrycy). Niemniej w czasach, gdy tak naprawdę wszyscy korzystamy z komputerów, tabletów czy zaawansowanych smartfonów, przyzwyczajenie do klawiatury QWERTY jest tak silne, że wyszukiwanie klawiszy na klawiaturze ABC było dla nas po prostu męczące. Uważamy, że drukarka byłaby wygodniejsza, gdyby wyposażono ją w klawiaturę QWERTY, a można to spokojnie zrobić przy pionowym układzie urządzenia, co od lat udowadniają urządzenia BlackBerry.

Filmik promocyjny drukarek etykiet Brother – można na nim zobaczyć urządzenia "w akcji"

Drugą bolączką był wyświetlacz. Oferuje on tylko jedną linijkę składającą się z dwunastu znaków, w dodatku o bardzo niskiej rozdzielczości każdego znaku. Podstawowe litery alfabetu łacińskiego są bez problemu czytelne, ale już polskie znaki diakrytyczne wyglądają dość zabawnie, bo "ogonki" powodują, że znaki przesuwają się ku górze (w przypadku liter typu ę, ą) lub ku dołowi (ć, ś, ź, ń). To jednak nie problem. Gorzej ze specjalnymi ikonkami, którymi możemy wzbogacić etykietę. Wiele z tych pokazywanych na ekranie drukarki jest zupełnie nieczytelnych i musimy się domyślać, jaki symbol otrzymamy po wydrukowaniu. Wydrukowany symbol jest znacznie wyższej rozdzielczości i często musimy wykonać wydruk próbny by przekonać się, jaki tak naprawdę znak kryje się pod zabawną ikonką na ekranie P-touch 7100. Na szczęście tabela wszystkich symboli znalazła się w instrukcji obsługi, co znacznie ułatwia wyszukiwanie potrzebnych znaków. Życzylibyśmy sobie, by taka tabela znalazła się np. z tyłu obudowy urządzenia, w miejscu, gdzie producent wydrukował ściągawkę, jak szybko poruszać się po menu drukarki. Ściągawkę raczej zbędną, bo menu nie jest zbyt bogate i przewijanie raptem 10 opcji nie jest szczególnie męczące.

Jest jeszcze kilka innych drobiazgów, które byśmy w drukarce "usprawnili". Drukarki nie można podłączyć w żaden sposób do komputera. A szkoda, bo na komputerze łatwiej byłoby przygotować mniej typowe etykiety, czy np. własne ikonki graficzne. Drukarka nie potrafi też drukować etykiet pionowych. Wreszcie, nie ma podświetlanego wyświetlacza.

Narzekamy na układ klawiatury i wyświetlacz, ale nie należy zapominać, że Brother P-touch 7100 to urządzenie naprawdę niedrogie. Sugerowana cena drukarki to 229 złotych z podatkiem VAT (można ją bez problemu kupić w sklepach internetowych za mniej niż 200 złotych). To niewiele, jak na tak przydatne w każdym biurze i domu urządzenie. Brakujące nam funkcje są za to dostępne w droższych modelach drukarek Brother czy Dymo.

Tak naprawdę koszt generować będą taśmy – kaseta z taśmą białą kosztuje ok. 40 złotych. Ma długość 8 metrów, co przy średniej długości pojedynczej etykietki na poziomie 7 cm pozwala na wydruk niewiele ponad 110 etykiet. Niby dużo, ale jak "wkręcimy się" w drukowanie nalepek na szufladki z dokumentami, segregatory, pudełka z narzędziami czy... słoiki z mąką lub orzechami okazuje się, że kaseta dramatycznie szybko się kończy. Za to potem odszukanie czegokolwiek w elegancko opisanych pudłach jest naprawdę znacznie, znacznie łatwiejsze.

Zalety:

  • niewielkie gabaryty
  • możliwość zasilania ze standardowych baterii AAA
  • walizeczka w zestawie
  • przystępna cena
  • to naprawdę zaskakująco praktyczne urządzenie!

Wady:

  • klawiatura w układzie ABC
  • niska rozdzielczość ekranu
  • brak podświetlenia ekranu
  • brak możliwości podłączenia do komputera

Do testów dostarczył: Brother.
Zobacz komentarze do artykułu / 0
Wersja do druku

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt