o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

25 lutego 2013
Paweł Pilarczyk

W październiku zadebiutowała kolejna wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów osobistych, Microsoft Windows. Gdyby kierować się tylko numeracją, system nazwany Windows 8 powinien różnić się mniej od Windows 7 niż Windows 7 różnił się od Visty. Tymczasem rewolucyjne zmiany w interfejsie Windows 8 spowodowały, że konsumenci czują się w tym systemie zupełnie zagubieni. Czy przez to "Ósemka" jest skazana na porażkę, jak to niektórzy wieszczą, czy może "w tym szaleństwie jest metoda"?

 

To nie Apple wymyśliło smartfona. Ani iPad nie był pierwszym tabletem. Już na wiele lat przed premierą obu urządzeń na rynku dostępne były smartfony z mobilnymi wersjami Windows (przybierającymi nazwy Windows CE, Pocket PC i Windows Mobile). W 2001 roku, na dziewięć lat przed premierą iPada, Bill Gates, szef Microsoftu przedstawił ideę nowego typu komputera przenośnego, który został nazwany "Microsoft Tablet PC". Na pierwszy rzut oka był to zwykły laptop, ale pokrywę z ekranem można było przekręcić o 180 stopni i zamknąć laptopa tak, że ekran był "na zewnętrz". Zamieniało to urządzenie w... tak, tablet, bo ekran był dotykowy, chociaż do poprawnej obsługi wymagał specjalnego rysika.

Microsoft specjalnie dla swoich tabletów wprowadził dedykowaną wersję systemu operacyjnego, Windows XP Tablet PC Edition. Obsługa dotyku wbudowana jest także w kolejne wersje Windows, a więc Vista oraz 7.

A jednak to iPhone (pokazany dopiero w 2007 roku) stał się królem smartfonów, a iPad (premiera w styczniu 2010) spowodował, że świat oszalał na punkcie tabletów. Dziś, gdy myślimy "tablet", pierwsze, co przychodzi nam do głowy to "iPad". Na szczęście dla konkurentów Apple, na myśl "smartfon" niekoniecznie wyobrażamy sobie iPhone'a, ale często urządzenie Samsunga czy chociażby HTC.

Żadne z urządzeń Apple nie oferowało niespotykanych parametrów technicznych. Entuzjaści komputerów wyśmiewali wręcz ich ograniczenia sprzętowe, jak brak obsługi sieci 3G w pierwszym iPhonie, brak gniazd USB w iPadzie, czy brak obsługi jakichkolwiek kart rozszerzeń we wszystkich iPhone'ach i iPadach.

Czemu zatem urządzenia Apple tak zawojowały rynek? Czy może przez wyjątkowy design? Nie. Czy przez atrakcyjną cenę? Absolutnie nie, są bardzo drogie! Ale jednocześnie po prostu super łatwe i intuicyjne w obsłudze, a interfejs ich systemu operacyjnego nie ma nic wspólnego z systemem Mac OS X, który "napędza" stacjonarne komputery Apple. Został specjalnie przygotowany z myślą o komputerach kieszonkowych, których nową generacją są właśnie smartfony.

Z kilkuletnim poślizgiem Microsoft zorientował się, że interfejs Windowsów jest już po prostu przestarzały i zupełnie nie nadaje się do obsługi smartfonów czy tabletów, nawet jeśli wyposażymy je w rysiki. A niesamowicie szybko rosnąca popularność tych urządzeń to oczywisty znak, że ten, kto nie wskoczy do pędzącego wagonika, po prostu zostanie daleko w tyle.

I tak oto powstał Windows 8. System, który tylko naiwni mogą traktować jedynie jako kolejną edycję "Okienek". To ogromny krok do przodu, którego celem jest podjęcie walki z Apple oraz wciąż jeszcze młodym (na tle Apple czy Microsoftu) gigantem rynku IT, firmą Google (producentem systemu Android).

System, który – w odróżnieniu od napędzającego iPhone'y i iPady iOS – ma trafić zarówno do komputerów stacjonarnych, notebooków, tabletów oraz – z interfejsem o podobnej postaci (Windows Phone 8) do smartfonów.


Następna strona »


Zobacz komentarze do artykułu / 2
Wersja do druku

Przeczytaj również...
~Krzysiek (2013-12-26 12:41:41)
 
#1
Dzięki za Windows 8 w pigułce. Te kilka drobiazgów co róźni W-7 od W-8 napewno mi pomoże, miałem właśnie ten problem; tak zwany ,, be'' Windows 8. Dzięki.
Paweł Pilarczyk (2014-01-17 14:36:26)
ITbiznes.pl, redaktor naczelny
#2
Windows 8 wcale nie jest taki zły, jak niektórzy utrzymują. Sam pracuję teraz naprzemiennie na komputerach z Windows 8 i Windows 7, i przełączanie się między tymi systemami nie sprawia mi najmniejszego problemu, a w 'siódemce' wręcz brakuje mi pewnych funkcjonalności z 'ósemki'.

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt