o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

 

Oddajcie mi starego Windowsa!!!

Czytając portale internetowe poświęcone nowym technologiom, dyskusje pod artykułami czy wypowiedzi na forach internetowych i blogach technologicznych, w niemal każdym temacie dotyczącym systemu Windows 8 spotkać można dziesiątki, setki, tysiące osób przeklinających nowy interfejs Windows 8 i lamentujących za "ukochanym" Windowsem 7. O milionach użytkowników komputerów na świecie, przyzwyczajonych do systemu Windows, Microsoft oczywiście nie zapomniał. Pozostawił w Windowsie 8 interfejs użytkownika znany ze "starych" Okienek. To tzw. Pulpit, który otwiera się po kliknięciu kafelka z tą właśnie nazwą.

Klik – i nagle mamy stary, znajomy interfejs z Windowsa 7. Ale czegoś tu brakuje... tak, to przycisk i menu Start. Po prostu go nie ma, chociaż dolna belka na aplikacje z charakterystycznym zegarkiem po prawej stronie, jak po staremu, jest.

Brak przycisku Start
W lewym rolnym rogu pulpitu w Windows 8 nie ma przycisku Start!

"Pulpit" pozostał w Windowsie 8 dlatego, by móc uruchamiać w nim "stare" aplikacje dla poprzednich wersji Windows. Chodzi o aplikacje uruchamiane w okienkach (hurra, jednak są!). Niestety brak przycisku "Start" doskwiera początkowo na każdym kroku. Bo jak uruchomić okienko "Komputer", jak uruchomić Eksploratora Windows, wejść do Panelu Sterowania, otworzyć menu "Uruchom", wejść do folderu Dokumenty czy Obrazy?

Na szczęście się da, i to wcale nie tak trudno. Wystarczy skierować kursor myszy w lewy dolny róg ekranu (tam, gdzie kiedyś znajdował się przycisk "Start"), a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy. Pokaże się menu, a w nim takie opcje jak: Eksplorator plików, Panel sterowania, Menedżer zadań, Programy i funkcje, Wyszukaj, Uruchom.

Menu w Windows 8

Klikamy Eksplorator plików i pokazuje się znajome okienko.

Eksplorator plików

Znajomy Eksplorator plików

Ponieważ okno eksploratora Windows jest jednym z najczęściej wywoływanych, warto przypomnieć sobie rzadko używany wcześniej skrót klawiaturowy "Windows"+E.

Są okienka

A jednak są okienka w Windows 8!

Czyli – da się. Prawie jak w starym Windows. Istotny brak w tym menu w stosunku do menu Start ze "starych" Windowsów to odnośniki do Programów (opcja "Programy i funkcje" wywołuje okienko, z poziomu którego możemy odinstalować aplikacje). Programy uruchamia się już z poziomu interfejsu Modern UI, do którego powrócić można przez skierowanie kursora myszy w lewy dolny róg ekranu i kliknięcie lewym przyciskiem myszy na miniaturce, która się wówczas wyświetli.

Ale i to "uniedogodnienie" można obejść poprzez utworzenie skrótów do ulubionych aplikacji na pulpicie interfejsu "Pulpit". Czy czegoś wtedy brakuje z Windowsa 7? Hmm... Chyba niczego. Okazuje się, że lament za starymi wersjami okienek jest chyba po prostu przesadzony.


Następna strona »


Zobacz komentarze do artykułu / 2
Wersja do druku

Przeczytaj również...
~Krzysiek (2013-12-26 12:41:41)
 
#1
Dzięki za Windows 8 w pigułce. Te kilka drobiazgów co róźni W-7 od W-8 napewno mi pomoże, miałem właśnie ten problem; tak zwany ,, be'' Windows 8. Dzięki.
Paweł Pilarczyk (2014-01-17 14:36:26)
ITbiznes.pl, redaktor naczelny
#2
Windows 8 wcale nie jest taki zły, jak niektórzy utrzymują. Sam pracuję teraz naprzemiennie na komputerach z Windows 8 i Windows 7, i przełączanie się między tymi systemami nie sprawia mi najmniejszego problemu, a w 'siódemce' wręcz brakuje mi pewnych funkcjonalności z 'ósemki'.

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt