o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

27 sierpnia 2009
Grzegorz Pietrzak

Nokia zapoczątkowała dziś nowy etap ewolucji oprogramowania Maemo, prezentując urządzenie Nokia N900. Oprogramowanie Maemo typu open source, czerpiące najlepsze wzorce ze świata komputerów stacjonarnych i oparte na systemie Linux, zapewniać ma urządzeniu o wielkości telefonu możliwości typowe dla komputerów.
 

Nokia N900 to kolejny etap ewolucji tabletów internetowych Nokii. Entuzjaści nowoczesnych technologii docenią w nim możliwość jednoczesnego wykonywania wielu zadań, w tym przeglądania Internetu, tak jak na komputerze stacjonarnym. Działające z nowym oprogramowaniem opartym na Maemo 5 urządzenie Nokia N900 pozwala na otwieranie kilkudziesięciu okien działających jednocześnie aplikacji, a przy tym korzystanie z pełni funkcji telefonu komórkowego, ekranu dotykowego i klawiatury QWERTY.

Maemo stanowi dopełnienie innych platform oprogramowania oferowanych przez firmę Nokia, takich jak system operacyjny Symbian, Windows, Series 30 czy Series 40.

Nokia N900 wyposażona jest w procesor ARM Cortex-A8, do 1 GB pamięci na aplikacje oraz grafikę OpenGL ES 2.0.

Przeglądanie stron internetowych w Nokia N900 ma być bardzo wygodne - urządzenie posiada ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości WVGA oraz szybką łączność internetową 10/2 HSPA i WLAN. Dzięki przeglądarce wykorzystującej technologię firmy Mozilla, strony internetowe wyglądają tak jak na komputerze. Pełna obsługa technologii Adobe Flash 9.4 umożliwia wyraźne wyświetlanie internetowych filmów wideo i interaktywnych aplikacji. Aktualizacja oprogramowania Maemo odbywa się automatycznie przez Internet.

Urządzenie ma 32 GB pamięci, którą można rozbudować do 48 GB przy użyciu karty microSDHC.

Miłośnikom fotografii Maemo i Nokia N900 oferują nowy interfejs pozwalający w przyjazny sposób oznaczać zdjęcia i dzielić się nimi z użytkownikami ulubionych serwisów społecznościowych. Model wyposażony jest w aparat o rozdzielczości 5 Mpix z optyką marki Carl Zeiss.

 

 


Nokia N900 będzie dostępna na wybranych rynkach od października 2009 roku w szacunkowej cenie 500 euro (bez podatków i dopłat).

Urządzenie zostanie szczegółowo zaprezentowane 2 września podczas kongresu Nokia World w Stuttgarcie. Więcej informacji na temat Maemo można znaleźć pod tym adresem.
Źródło: Nokia

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt