o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

30 lipca 2009
Grzegorz Pietrzak

Oracle Polska informuje, że firma QXL Polska, właściciel portalu aukcyjnego Allegro.pl, dokonała - jako pierwszy klient na świecie - zakupu kompletnego zestawu do budowy wysokowydajnej hurtowni danych, oferowanego przez Oracle od września 2008 roku pod nazwą HP Oracle Database Machine. W skład zakupionej konfiguracji wchodzi także serwer pamięci masowej HP Oracle Exadata Storage Server.
 

HP Oracle Database Machine został oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji Oracle OpenWorld 2008. Jest to pierwszy produkt z kategorii sprzętu komputerowego, jaki został włączony do oferty Korporacji Oracle od samego początku jej istnienia.

Zestaw zawiera wszystkie komponenty potrzebne do zbudowania dużej hurtowni danych, przygotowanej do przetwarzania wielu terabajtów danych i składa się z oprogramowania Oracle (serwery bazy danych i wybrane przez nabywcę opcje dodatkowe, system zarządzania pamięcią masową) oraz sprzętu komputerowego dostarczonego przez firmę Hewlett-Packard (serwery bazodanowe DL360 G5 oraz serwer pamięci masowej HP ProLiant DL180). W czasie testów obciążeniowych, maszyna HP-Oracle wykazała się szybkością przetwarzania transakcji przeciętnie 10 razy wyższą niż klasyczne systemy stosowane w hurtowniach danych.

QXL Polska jest największą firmą z sektora e-commerce w Europie Wschodniej i drugą co do wielkości firmą z branży aukcji internetowych na świecie (po eBay). Firma jest własnością grupy mediowej Naspers, mającej siedzibę w Republice Południowej Afryki.
W związku z dynamicznym wzrostem biznesu w Polsce oraz koniecznością gromadzenia i przetwarzania coraz większych ilości danych, firma podjęła decyzję o zainstalowaniu dużej hurtowni danych, mogącej bez problemu obsłużyć wolumen o rozmiarze ok. 8 terabajtów z szybkością przynajmniej 2000 transakcji na sekundę. Kiedy została ogłoszona dostępność produktu HP Oracle Database Machine, kierownictwo IT firmy QXL Polska (CIO Christian Maar oraz Rafał Kudliński, Head of Data Warehouse Department) zdecydowało się na zakup tego właśnie rozwiązania uznając, że najlepiej spełni ono wszystkie jej oczekiwania.

Zestaw HP-Oracle przeszedł wcześniej pomyślnie serię testów w niemieckim koncernie Quelle, co okazało się wystarczającą referencją dla QXL Polska. Propozycja HP i Oracle pokonała oferty firm IBM, Teradata oraz Netezza. Instalacja rozwiązania jest wspierana przez konsultantów Oracle Polska.

 


Hurtownia danych oparta na HP Oracle Database Machine jest fizycznie zlokalizowana w ośrodku obliczeniowym Allego.pl umiejscowionym w Poznaniu.

Komponenty tworzonego rozwiązania, to:

  • HP Oracle Database Machine (Full Rack), posiadająca 8 HP Database Servers (2 Quad Core Intel CPU), 14 Exadata Storage Servers (każdy zawiera 12 dysków SAS 450GB)
  • Oracle DB Enterprise Edition, oprogramowanie klastrowe RAC, partycjonowanie na 12 procesorów
  • Oprogramowanie Exadata Storage Software w wersji na 120 dysków HDD

 
Źródło: Oracle

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt