o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

1 czerwca 2009
Grzegorz Pietrzak

W dniach 23-24 maja bieżącego roku firma Adobe Systems zorganizowała dla grafików i specjalistów branży DTP warsztaty nowoczesnego projektowania gazet. Zaproszeni zostali autorzy wszystkich zwycięskich okładek, wyłonionych w tegorocznym konkursie GrandFront. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele prawie 20 wydawnictw, działających zarówno na rynku ogólnopolskim, jak i regionalnym.
 

- Warsztaty dla zwycięzców GrandFront 2008 zaanonsowaliśmy podczas finałowej Gali konkursu Izby Wydawców Prasy na prasową okładkę roku. Inicjatywa Adobe Systems spotkała się z dużym zainteresowaniem, gdyż szybko zmieniające się współczesne oczekiwania rynku prasowego wymagają ciągłego udoskonalania swoich umiejętności, zarówno technicznych, jak i kreatywnych - powiedziała Klaudia Jaworska, Marketing & PR Manager North East Europe w firmie Adobe.

Warsztaty rozpoczął przegląd światowych okładek prasowych, nagrodzonych na rozmaitych, branżowych konkursach. Analizie poddane zostały koncepcje kreatywne oraz umiejętności wykorzystania narzędzi graficznych i DTP. Stosowane przez autorów okładek kompozycje zestawione zostały z możliwościami aplikacji Adobe InDesign, uznanej przez specjalistów rynku wydawniczego za jeden z najlepszych programów do składu współczesnych gazet i czasopism. Pierwszą część warsztatów zamknął pokaz prac typograficznych studentów Akademii Sztuk Pięknych. W części drugiej przeprowadzono ćwiczenia zatytułowane „Typografia – Kreacja”, na których zaprezentowano m.in. niestandardowe sposoby wykorzystywania fontów i możliwości ich układu w nowoczesnych wydawnictwach. W ramach warsztatów, uczestnicy mieli także okazję wczuć się w rolę jurorów oceniających prasowe okładki – w formie edukacyjnej zabawy odbył się mini-konkurs, który był okazją do wymiany opinii i dyskusji w gronie praktyków. Spotkanie uzupełniła prezentacja nowych funkcji w pakiecie Adobe Creative Suite 4.

Zdaniem uczestników, inicjatywa Adobe Systems była okazją do wspólnego poszukiwania nowych trendów w zakresie nowoczesnego projektowania gazet i zachętą do stosowania jeszcze bardziej kreatywnych pomysłów w tej dziedzinie. Dostępne rozwiązania informatyczne otwierają przed specjalistami DTP nowe możliwości, a tego typu warsztaty pozwalają na doskonalenie umiejętności, ułatwiają codzienne posługiwanie się narzędziami oraz pozwalają przekraczać kolejne granice artystycznych wizji.

- Przekonaliśmy się, że uczestnicy warsztatów Adobe, czyli autorzy prac nagrodzonych na tegorocznym GrandFront, reprezentują najwyższy poziom w zakresie grafiki komputerowej i DTP. Cieszy fakt, że nasze zaproszenie, które było dodatkowym wyróżnieniem dla laureatów konkursu Izby Wydawców Prasy, spotkało się z zainteresowaniem. Podczas spotkania przeprowadzono wiele fachowych rozmów. M.in. na tej podstawie, jesteśmy w stanie ocenić dobrą znajomość i popularność wśród specjalistów takich programów, jak Adobe Photoshop oraz Adobe InDesign, które stają się ogólnie przyjętym kanonem w zakresie grafiki i składu gazet. Głównym benefitem naszych warsztatów był jednak fakt, że każdy z uczestników mógł dowiedzieć się czegoś nowego i zapoznać z nowoczesnymi trendami w dziedzinie kreacji oraz narzędzi wspomagających pracę osób odpowiedzialnych za wygląd dostępnych na naszym rynku czasopism - podsumował Paweł Molga, Senior Key Account Manager w Adobe.

Więcej informacji o programie Adobe InDesign na stronie www.adobe.com/pl.
Źródło: Adobe

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt