o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

3 marca 2009
Grzegorz Pietrzak

Prezes firmy Intel Corporation Craig Barrett wezwał dziś branżę technologiczną oraz światowe rządy do wprowadzania innowacji i inwestowania w technologie w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz rozwiązania globalnych problemów. Barret określił innowacyjność i technologię mianem „kręgosłupa współczesnej gospodarki” i powiedział uczestnikom targów CeBIT 2009, że inwestycje w technologię informatyczno-komunikacyjną (ICT) zapewnią dobrą koniunkturę gospodarczą w czasach cyfrowej transformacji.
 

Istnieją trzy wyznaczniki konkurencyjności narodów - powiedział Barret na otwarcie największej światowej imprezy technologicznej. - Inwestowanie w edukację przynosi zysk w postaci wykształconych ludzi. Inwestowanie w badania i rozwój przynosi zysk w postaci dobrych pomysłów. Wreszcie stworzenie właściwego środowiska pozwala wykształconym ludziom rozwijać dobre pomysły. Prowadzi to do stymulacji rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz powstawania nowych możliwości, w tym przyszłej współpracy między sektorem prywatnym, rządami i instytucjami akademickimi.

Barrett wyciągnął te wnioski z obserwacji, jakie poczynił podczas wizyt w ponad 30 krajach w charakterze ambasadora technologii oraz prezesa Globalnego Sojuszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz ICT i Rozwoju. - Kraje, które mądrze inwestują w technologie, są lepiej przygotowane na te wyzwania, natomiast te, które ignorują lub opóźniają inwestycje, są coraz bardziej narażone na to, że znajdą się w niekorzystnym położeniu. - stwierdził Barrett

- W bieżącym światowym klimacie gospodarczym myślenie długoterminowe staje się ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem - powiedział Barrett. - Dziś kładziemy fundament pod przyszły rozwój. Wiele narodów i firm próbuje wydobyć się z recesji przez oszczędzanie. Dużo lepszym pomysłem są jednak inwestycje.

Barrett uważa, że inwestowanie w nowe pomysły i wynalazki nie tylko stymuluje tworzenie nowych miejsc pracy, ale również zwiększa produktywność, prowadzi do wykorzystania nowych postaci energii oraz jej rozważniejszego zużycia, polepsza opiekę zdrowotną i zapewnia klientom więcej korzyści za mniejszą cenę.
Podkreślił potrzebę inwestowania w edukację, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, w których gospodarka opiera się w coraz mniejszym stopniu na produkcji, a w coraz większym na wiedzy. Powiedział też, że kraje rozwijające się powinny rozszerzyć użycie komputerów, internetu i innych technologii w szkołach, aby lepiej przygotować młodych ludzi do konkurowania o pracę w XXI wieku.
Według Barratta inwestycje w edukację są szczególnie ważne, dlatego że w krajach rozwijających się ponad 75 milionów dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkoły i potrzebuje pomocy, aby uzyskać dostęp do kształcenia.

Jedną z najbardziej udanych inwestycji Intela w edukację jest program szkoleń dla nauczycieli Intel Teach, który uczy integrowania technologii z programem szkolnym. Kursy Intel Teach ukończyło ponad milion europejskich nauczycieli. W samych Niemczech ponad połowa wszystkich nauczycieli wzięła udział w programie, który jest oferowany w każdym niemieckim kraju związkowym, a 89 procent twierdzi, że w wyniku szkolenia wykorzystuje technologię w nauczaniu.

„Nic nie przebije inwestowania w mądrych ludzi i dobre pomysły”, powiedział Barrett. Dodał, że partnerstwa rządowo-biznesowe mają kluczowe znaczenie dla promocji nowych rozwiązań i stawiania czoła globalnym wyzwaniom.

 


CeBIT to największe na świecie targi branży informatycznej i komunikacyjnej, które odbywają się już od 23 lat. 6-dniowa impreza ma przyciągnąć wystawców z ponad 75 krajów i niemal pół miliona gości z całego świata.
Źródło: Intel

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt