o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści
  • Strona 1

Indeks działów

24 stycznia 2009
Grzegorz Pietrzak

Wczoraj Watykan uruchomił swój własny kanał w serwisie YouTube, skupiającym największą na świecie internetową społeczność wideo. Kanał, dostępny pod adresem www.youtube.com/vatican, będzie emitował krótkie, aktualizowane codziennie klipy dotyczące działalności Papieża i wiadomości z Watykanu. Ścieżka dźwiękowa i napisy wyświetlane będą po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku. Kanał zadebiutował podczas konferencji prasowej w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej.
 

W chwili premiery na kanale będzie można zobaczyć klipy z Papieżem Benedyktem XVI, w szczególności dotyczące orędzia i błogosławieństwa świątecznego, a także obchodzonego 1 stycznia Światowego Dnia Pokoju. W premierowym nagraniu Papież mówi również o nowych technologiach w komunikacji społecznej - jest to temat, który wybrał na tegoroczny Światowy Dzień Komunikacji Społecznej Kościoła Katolickiego.

- Mottem tegorocznego dnia jest „Nowe technologie, nowe stosunki: promocja kultury szacunku, dialogu i przyjaźni” - wyjaśnił abp Claudio M. Celli, przewodniczący Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, prezentując przesłanie Papieża Benedykta XVI.

Kościół Katolicki mający korzenie w starożytności jest przekonany, że może wyrażać opinie, które są ważne i znaczące we współczesnym świecie, posługując się nowoczesnym językiem i technologiami komunikacyjnymi.

Ojciec Federico Lombardi, dyrektor Sali Prasowej, Centrum Telewizyjnego oraz Radia Watykan, twierdzi, że premiera watykańskiego kanału na YouTube to prawdziwy i namacalny przykład zaangażowania Kościoła w obszar nowych technologii, w celu dotarcia do odbiorców na całym świecie, bez względu na ich narodowość czy kulturę.

Kanał posłuży do budowania więzi z katolikami z całego świata, którzy z pewnością zyskają łatwiejszy dostęp do aktualnych informacji o tym, o dzieje się w ich Kościele. To także sposób dotarcia do osób innych wyznać czy religii, który może pozwolić lepiej zrozumieć przesłanie Papieża dla współczesnego społeczeństwa.

Henrique de Castro, Managing Director of European Sales and Media Solutions, YouTube, powiedział: YouTube to otwarta dla wszystkich platforma komunikacyjna, globalne miejsce spotkań, gromadzące użytkowników, instytucje i twórców treści. Jesteśmy zaszczyceni, że Watykan zdecydował się wykorzystać właśnie nasz serwis do komunikacji z ludźmi z całego świata, a także szczęśliwi, że nasza społeczność zyska dostęp do słów Papieża, dotyczących najważniejszych kwestii, przed jakimi stoi dziś świat.

Informacyjne klipy wideo będą trwały do dwóch minut i będą przygotowywane codziennie na podstawie tego, co dzieje się w Watykanie. Dostarczaniem materiałów filmowych zajmie się Watykańskie Centrum Telewizyjne (CTV) we współpracy z dziennikarzami i zespołem internetowym Radia Watykańskiego (RV).

Aby udostępnić tłumaczenia na różne języki, CTV-RV współpracuje z h2onews.org, katolickim serwisem informacyjnym koncentrującym się na życiu Kościoła, który współpracuje z katolickimi stacjami telewizyjnymi i agencjami informacyjnymi na całym świecie. H2onews uruchomi na YouTube także swój własny kanał, poświęcony relacjom wideo o kościele katolickim na całym świecie.

Koncepcja przekazu społecznego, opracowana przez kościół katolicki, bazuje na szerokiej współpracy i włączaniu wielu różnych punktów widzenia, pochodzących nie tylko z Watykanu, ale także lokalnych kościołów i inicjatyw, które rozwijają się w ramach katolickiego świata. Papieska Rada Środków Społecznego Przekazu występuje w roli przewodnika i promotora tego partnerstwa.

 


Codziennie aktualizowany kanał watykański składa się z krótkich klipów wideo poświęconych bieżącym wydarzeniom. W najbliższej przyszłości YouTube być może stanie się miejscem rozpowszechniania szerszych treści (np. nagrań z wydarzeń z naturalnym dźwiękiem).
Źródło: Informacja prasowa

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt