o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

26 września 2008
Piotr Bulski

Laptopy DTR, czyli przenośne zamienniki komputerów stacjonarnych, najpełniej wcielają w życie ideę zamiany komputerów stojących przy biurkach na zyskujący cały czas popularność sprzęt mobilny. To propozycja dla użytkowników oczekujących prócz przenośności osiągów podobnych do maszyn, które notebookami zastępują. A że wymiary laptopów tej klasy do najmniejszych zwykle nie należą, można oczekiwać, że producenci znajdą w nich miejsce na wiele elementów uatrakcyjniających sprzęt i w pewien sposób upodabniających go do rozwiązań stacjonarnych, a więc duże ekrany, rozbudowane systemy dźwiękowe czy choćby multum interfejsów. Laptop ASUS-a jest tym bardziej atrakcyjny, że korzysta z najnowszej mobilnej platformy Intela.
 

ASUS miał już w ofercie komputerów z 17-calowymi ekranami modele rodziny M70. Zapowiadane wcześniej komputery, duże, zastępujące stacjonarne pecety, mimo że zewnętrznie podobne, różnią się bardzo od najnowszej propozycji. O ile poprzednicy wykorzystywali platformę mobilną Centrino, M70V dostał jej następną generację, o kodowej nazwie Montevina, która na naklejce na obudowie opisywana jest nazwą Centrino 2. Cyfra ma podkreślać zmiany technologiczne w konstrukcji, której podstawy są dobrze znane.

Platforma w wersji zaproponowanej przez ASUS-a to oczywiście trójca, na którą składają się procesor, chipset oraz moduł komunikacji bezprzewodowej. W M70V za obsługę zadań graficznych odpowiada niezintegrowany chip. Podstawowym rozwiązaniem Centrino 2 jest rdzeń GMA X4500, obiecujący znacznie poprawioną wydajność w porównaniu do modelu X3100. Zamiast układu z chipsetu o nazwie kodowej Cantiga podzespołom mobilnej platformy w M70V towarzyszy relatywnie silny oddzielny chip graficzny NVIDII o podwójnej „tożsamości”, o czym napiszemy dalej, mnóstwo pamięci RAM i niemało pamięci masowej. Całość schowano w sporej obudowie, której wymiary wymusza 17-calowy szeroki ekran. Mobilna platforma to prócz wydajności także obietnica dodatkowych minut, które maszyna z 45-nanometrowym procesorem z rodziny Penryn będzie mogła przepracować niezależnie od sieci elektrycznej, pobierając energię z akumulatorów.

Ciekawa forma obudowująca interesujący zestaw podzespołów zapowiada niezły sprzęt, który na pewno sprawdzi się w pracy, ale i nie da wielu powodów do zmartwień także w rozrywce. Jak prezentuje się sporych rozmiarów ASUS z Monteviną – o tym na dalszych stronach. Zapraszamy.

 


Następna strona »


Zobacz komentarze do artykułu / 0
Wersja do druku

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt