o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

29 września 2006
Aleksander Martin

Nawigacja satelitarna jest niewątpliwie jednym z największych wynalazków wszechczasów. Możliwość dokładnego ustalenia swojej pozycji geograficznej, prędkości czy wysokości nad poziomem morza jest nieoceniona w bardzo wielu sytuacjach.

Dzięki systemowi GPS wojska amerykańskie były w stanie przeprowadzić w latach dziewięćdziesiątych operację Pustynna Burza podczas wojny w Zatoce Perskiej. Tylko dzięki możliwości satelitarnego ustalania swojej pozycji oddziały biorące udział w operacji nie zgubiły się w trudnych warunkach panujących na irackiej pustyni.

 

Odbiorniki GPS trafiły pod strzechy już ładnych parę lat temu, jednak ich czułość, dokładność oraz cena pozostawiały wiele do życzenia. System GPS działa w oparciu o konstelację ponad dwudziestu czterech satelitów emitujących specjalne sygnały. Na podstawie tych sygnałów odbiorniki GPS są w stanie obliczyć swoją odległość od poszczególnych satelitów i na tej podstawie wyznaczyć pozycję geograficzną.

Trzeba dodać, że do zastosowań cywilnych wykorzystywana jest tylko część sygnału GPS, a wszystkie powszechnie dostępne na rynku odbiorniki mają ograniczenia w ustalaniu dokładności, prędkości i wysokości. Obecna sytuacja jest związana z wymogami międzynarodowego bezpieczeństwa. Dzięki ograniczeniom teoretycznie nie ma możliwości wykorzystania odbiorników GPS w rakietach dalekiego zasięgu. Do urządzeń wykorzystujących pełny sygnał GPS dostęp mają jedynie instytucje i organizacje takie jak armia amerykańska, NSA, CIA czy FBI.

Początkowo dokładność ustalania pozycji odbiorników wynosiła kilkadziesiąt metrów. Wraz z rozwojem techniki została zmniejszona do 10 metrów, a obecnie niektóre odbiorniki, dzięki specjalnym mechanizmom korekcji sygnału, potrafią ustalać pozycję z dokładnością dochodzącą czasem nawet do 2 metrów. Urządzenia, które pozwalają na dokładniejszą nawigację są dostępne jedynie do celów militarnych i wywiadowczych.

Do testów redakcyjnych otrzymaliśmy od firmy Media Office jeden z najmniejszych bezprzewodowych odbiorników GPS dostępnych w Polsce - SysOn Bluetooth GPS Smart Blue mini. Koreańska firma SysOnChip nie jest może znana na polskim rynku, jednak jej produkty są bardzo konkurencyjne w stosunku do urządzeń znanych producentów i od lat cieszą się uznaniem w wielu krajach.


Następna strona »


Zobacz komentarze do artykułu / 0
Wersja do druku

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt