o serwisie | redakcja | reklama | kontakt
szukaj w serwisie
Spis treści

Indeks działów

11 września 2006
Ernest Frankowski

Technologia Serial Attached SCSI (SAS) pojawiła się na rynku w 2004 r. Już wtedy firmy ją promujące postawiły sobie za cel, aby w ciągu kilku lat zastąpiła równoległe kontrolery i dyski SCSI. Decyzja o rozpoczęciu prac nad następcą SCSI zapadła przy tym dużo wcześniej. Już w grudniu 2001 r. Rada Dyrektorów SCSI Trade Association (STA) podjęła decyzję o konieczności zebrania wymagań rynkowych dla następcy SCSI, wtedy właśnie ochrzczonego mianem Serial Attached SCSI.
 

STA jest organizacją odpowiedzialną za nadawanie ogólnego kierunku pracom standaryzacyjnym i rozwojowym, związanym z SAS oraz za promocję tej technologii. Z kolei Komitet INCITS T10 (InterNational Committee for Information Technology Standards) odpowiada za szczegółowy rozwój samej technologii. Opracowywane założenia dla technologii SAS można obejrzeć na stronie www.t10.org. Z efektami prac INCITS jako całej organizacji (w ramach INCITS tylko Komitet T10 pracuje nad SAS i SCSI, a np. Komitet T11 zajmuje się rozwojem Fibre Channel) można z kolei zapoznać się na stronie www.incits.org.

Jak powszechnie wiadomo, na rynku profesjonalnym SCSI miał i wciąż ma silną pozycję. Wynika to stąd, że kontrolery SCSI charakteryzują się stosunkowo dużą skalowalnością i niezawodnością. Cechy te pozwalają przymknąć oko na niedostatki SCSI w zakresie wydajności, która to w przypadku kontrolerów SCSI zaczęła wypadać dość blado, zwłaszcza w porównaniu do urządzeń Fibre Channel.

Biorąc pod uwagę współczesne wymagania rynku biznesowego, propagatorzy SAS postanowili połączyć skalowalność i niezawodność znaną z technologii SCSI z możliwie najwyższą wydajnością oraz wygodą użytkowania. Rezultatem tego mariażu jest oczywiście SAS. Warto też dodać, że generalnie przejście z równoległego SCSI na szeregowy SAS wpisuje się w ogólny trend panujący na rynku „magistralowym” (wcześniej miało miejsce przejście z technologii PATA na SATA). Obecne wersje kontrolerów SAS pracują z przepustowością do 300 MB/s. SAS jest przy tym kompatybilny z dyskami SATA. Warto też odnotować, że wiele cech tej technologii zapożyczono właśnie z SATA (okablowanie, wtyki) oraz z Fibre Channel (skalowalność).

STA na swoich stronach precyzyjnie wskazuje kierunek rozwoju SAS. I tak, już w roku 2007 na rynek powinny trafić urządzenia SAS 600 (przepustowość do 600 MB/s), a w roku 2010 światło dzienne ujrzą urządzenia SAS 1200 (przepustowość do 1200 MB/s).

Jeśli chodzi o rynkowe uplasowanie SAS, to urządzenia te są kierowane na rynek mainstreamowych rozwiązań serwerowych. A zatem można powiedzieć, że podział rynku na poszczególne technologie został dokonany. Urządzenia SATA kierowane są na rynek domowy. Stacje robocze i serwery głównego nurtu to środowisko dla SAS. Z kolei domeną rozwiązań high-end jest technologia Fibre Channel.
Następna strona »Zobacz komentarze do artykułu / 0
Wersja do druku

Przeczytaj również...

Zaloguj się, by dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.

Login
Hasło
Zarejestruj się
Zapomniałem hasła
  Ostatnio komentowane
  Ostatnio na forum
więcej »
strona główna | o serwisie | redakcja | reklama | kontakt